Korea Południowa odmieniła oblicze okrętów podwodnych. Wystrzeliła balistyczny pocisk z okrętu AIP

Marynarka Wojenna Korei Południowej stała się pierwszą taką marynarką na świecie po tym, jak z sukcesem wystrzeliła balistyczny pocisk z okrętu AIP. Odmieniła tym samym oblicze okrętów podwodnych nowej generacji, łącząc zabójczą broń ze stosunkowo nieskomplikowanymi platformami.
Okręt podwodny Korei południowej
Okręt podwodny Korei południowej

Jak podaje serwis Naval News, w formie testu Korea Południowa wystrzeliła pocisk balistyczny ze swojego nowego okrętu podwodnego nowej klasy Dosan Ahn Changho typu AIP. To skrót od angielskiego Air Independent Power i odnosi się do samego napędu okrętu, który po pierwsze musi nie bazować na potędze atomu, a po drugie działać bez dostępu do powietrza. W tym przypadku takie możliwości okrętowi zapewniają ogniwa paliwowe, ale w przyszłości mają je uzupełnić akumulatory litowo-jonowe.

Czytaj też: Jak wypadł EMALS i AAG na USS Gerald R. Ford? Pierwsza taka katapulta startowa i aerofiniszer po testach

Zdjęcie użytkownika Teukwonjae707

Innymi słowy, w praktyce kraj pokazał jako pierwszy na świecie, że może tworzyć małe, pozbawione napędu jądrowego okręty podwodne, które są w stanie przez długi czas spoczywać w głębinach i przeprowadzić atak z wykorzystaniem pocisków balistycznych. Teoretycznie to samo udowodniły Chiny swoim Type-032 Qing, ale był to stworzony specjalnie do testu jeden okręt, a nie cała pełnoprawna klasa, jak ma to miejsce w tym przypadku.

Szczegóły o pocisku Hyunmoo 4-4 i okręcie podwodnym klasy Dosan Ahn Changho typu AIP

W przypadku okrętu mowa dokładnie o flagowym egzemplarzu Korei Południowej, który w teście przeprowadzonym na początku miesiąca i ujawnionym dopiero teraz posłużył się pociskiem Hyunmoo 4-4. Ten jest wersją rodzimego pociski Hyunmoo, ale z myślą o okrętach podwodnych. Postrzega się go w formie bezpośredniej odpowiedzi na program pocisków balistycznych w Korei Północnej. Ten obejmuje pociski o zasięgu ponad 1000 km z opcją wyposażenia w głowice nuklearne.

Czytaj też: Inteligentne bomby z funkcją torped. Lotnictwo USA chce niszczyć wrogie okręty z powietrza

Jednak wysiłki obu państw są odmienne na poziomie samych okrętów podwodnych. Klasa Dosan Ahn Changho Korei Południowej reprezentuje sobą nowoczesne, wiodące technologie, podczas gdy Klasa Gorae Korei Północnej, to w rzeczywistości tylko przebudowane okręty, korzystające z technologii lat 50. ubiegłego wieku.

Czytaj też: Najmniejszy na świecie odbiornik GPS kodu M dla wojska USA

Jeśli z kolei idzie o szczegóły trzypokładowych okrętów podwodnych klasy Dosan Ahn Changho, to ich wyporność po zanurzeniu wynosi 3705 ton. Ich układ napędowy, to hybryda diesla i silników elektrycznych, wykorzystujących do działania ogniwa paliwowe PH1 typu PEM od Bumhan Industry.