Czujniki aparatu w iPhone’ach mogą zostać uszkodzone przez wibracje silnika

Nowy dokument wsparcia opublikowany przez Apple informuje nas, że czujniki aparatu w iPhone’ach mogą ulec uszkodzeniu, gdy urządzenia zostaną narażone na drgania o określonej częstotliwości. Chodzi m.in. o wibracje silników w motocyklach.
Czujniki aparatu w iPhone'ach mogą zostać uszkodzone przez wibracje silnika
Czujniki aparatu w iPhone'ach mogą zostać uszkodzone przez wibracje silnika

Wibracje silnika mogą zniszczyć czujniki aparatu w iPhone’ach – ostrzega Apple

Na forum wsparcia Apple pojawił się nowy post. Dowiadujemy się z niego, że wystawienie iPhone’a na wibracje o wysokiej amplitudzie, „zwłaszcza te generowane przez silniki motocyklowe o dużej mocy”, może uszkodzić system kamer w urządzeniu. W dokumencie możemy przeczytać, że z tego powodu nie zaleca się montowania iPhone’a na pojeździe. Dlaczego silnik motocykla tak źle wpływa na aparaty?

Czytaj też: Samsung szykuje 576-megapikselowy czujnik aparatu

Tutaj sprawa sprowadza się do dwóch funkcji – optycznej stabilizacji obrazu (OIS) i autofokusu z zamkniętą pętlą (AF). OIS do działania wykorzystuje żyroskop, zaś AF w zamkniętej pętli – czujniki magnetyczne. Podczas robienia zdjęć czy nagrywania filmów pomagają one kompensować ruch i wibracje. Zostały one zaprojektowane z myślą o trwałości, a długotrwałe i bezpośrednie narażenie tych systemów na wibracje o wysokiej amplitudzie w określonych zakresach częstotliwości może prowadzić nie tylko do pogorszenia wydajności, ale również do uszkodzeń.

Apple zaleca jednak ostrożność także w przypadku motorowerów czy rowerów elektrycznych. Na tych pojazdach najlepiej zastosować przynajmniej uchwyt tłumiący wibracje, co pomoże w zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia. Warto wspomnieć, że już kilka lat temu pojawiły się pierwsze informacje o usterkach, jakie w iPhone’ach powodowało montowanie ich np. na rowerach górskich. Nie wiadomo więc, czy problem się nasilił, czy może Apple po prostu postanowiło to uściślić na swojej stronie wsparcia.

Czytaj też: Oppo przedstawia nową serię smartfonów Oppo Reno6!

Które modele są narażone na takie uszkodzenia? OIS i/lub AF w zamkniętej pętli znajdziemy już w iPhone 6 Plus, 6s Plus oraz od iPhone 7 w górę. Warto więc o tym pamiętać, bo w przeciwieństwie do zakłóceń generowanych przez urządzenia z polem magnetycznym, te spowodowane wibracjami nie są tylko chwilowe i mogą powodować trwałe uszkodzenie czujników aparatu w iPhone’ach.