Korweta Ta Chiang, czyli niszczyciel lotniskowców już na służbie marynarki tajwańskiej

W czwartek miała miejsce ceremonia, podczas której korweta Ta Chiang trafiła oficjalnie na służbę marynarki tajwańskiej. Ten katamaran, nazywany potocznie niszczycielem lotniskowców, jest w rzeczywistości pierwszym ulepszonym dziełem klasy Tuo Chiang, który na pełne morze trafił w grudniu 2020 roku. Do 2023 roku jednak ulepszeń ma doczekać się kolejne pięć korwet.
Korweta Ta Chiang, niszczyciel lotniskowców
Korweta Ta Chiang, niszczyciel lotniskowców

W ceremonii wziął udział m.in. obecna prezydent Tajwanu, Tsai Ing-Wen, podkreślając, że ten okręt wojenny był ważnym osiągnięciem w rządowym programie konstrukcji statków. Ta Chiang, nazwany na cześć rzeki Tawa, jako pierwszy oddany na służbę ulepszony katamaran, jest nie tylko wyjątkowy dla całej klasy, ale również marynarki tajwańskiej. To bowiem pierwszy okręt państwa tego typu (korwety) ze zdolnościami obrony powietrznej.

Czytaj też: Jak wypadł EMALS i AAG na USS Gerald R. Ford? Pierwsza taka katapulta startowa i aerofiniszer po testach

Co dokładnie zaoferuje korweta Ta Chiang na służbie?

Te możliwości zawdzięcza pociskom obrony powietrznej Sea Sword II, które zostały opracowane przez tajwański Narodowy Instytut Nauki i Technologii (NCSIST). To tak naprawdę możliwa do wystrzeliwania z okrętów wersja pocisku powietrze-powietrze Tien Chien II NCSIST. Jako aktywny i kierowany z wykorzystaniem radaru pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu, Sea Sword II może jednocześnie zwalczać nie tylko pociski przeciwokrętowe, ale też zagrożenia ze strony samolotów.

Co najważniejsze, jako katamaran, Ta Chiang cechuje się dużą manewrowością i możliwością przeprowadzania szybkich ataków z rodzaju tych bardzo skutecznych, dzięki swojemu arsenałowi. Mierzy przy tym sporo, bo 65 metrów długości i 14,8 metra szerokości, a przy tym wypiera 685 ton i zanurza się na trzy metry. Jego maksymalna prędkość wynosi z kolei 74 km/h.

Czytaj też: Inteligentne bomby z funkcją torped. Lotnictwo USA chce niszczyć wrogie okręty z powietrza

Wspomniany arsenał “niszczyciela lotniskowców” tajwańskiej marynarki wojennej, czyli Ta Chaing obejmuje:

  • 8 pocisków przeciwokrętowych Hsiung Feng II (poddźwiękowych)
  • 4 pociski przeciwokrętowe Hsiung Feng III (naddźwiękowe)
  • 16 TC-2N pociski ziemia-powietrze
  • 1 działo główne Otobreda 76 mm
  • 1 system artylerii CIWS

Czytaj też: Najmniejszy na świecie odbiornik GPS kodu M dla wojska USA

W cieniu tej ceremonii znalazł się też okręt typu Min Jiang do rozstawiania min morskich, który mierzy 41 metrów długości i 8,8 metra szerokości. To skromny okręt o wyporności 347 ton, którego maksymalna prędkość wynosi 14 węzłów, czyli 26 km/h.