Najszybszy jednoukładowy kontroler dla zewnętrznych SSD. Oto SM2320 od Silicon Motion

Kontrolery Silicon Motion towarzyszą światu dysków półprzewodnikowych od lat. Trafiają zarówno na te wewnętrzne, jak i zewnętrzne nośniki wykorzystujące czy to protokół SATA, czy NVMe poprzez PCIe 3.0 lub PCIe 4.0. Może i nie są tak powszechne w topowych sprzętach jak kontrolery od Phision, ale wygląda na to, że najnowszy SM2320 wpisze się w pewną niszę, jako “najlepszy na świecie”.
Najszybszy jednoukładowy kontroler dla zewnętrznych SSD, SM2320 od Silicon Motion, SM2320, kontroler SM2320
Najszybszy jednoukładowy kontroler dla zewnętrznych SSD, SM2320 od Silicon Motion, SM2320, kontroler SM2320

Dziś firma Silicon Motion pochwaliła się, że wprowadziła na rynek swój kolejny kontroler. Wprawdzie normalnie przeszłoby to w świecie technologii bez większego echa, ale tym razem w grę wchodzi nie jakiś tam kontroler, a najszybszy na świecie, jednoukładowy kontroler dla zewnętrznych SSD. SM2320 zawdzięcza swoją wyjątkowość nie tylko możliwościom pod kątem wydajności, ale też niskiemu poborowi energii oraz opłacalności. Bowiem korzystając z niego, projektanci mogą znacząco uprościć ogólny laminat zewnętrznego dysku SSD.

Czytaj też: Qualcomm ujawnił aptX Lossless. Ten ulepszony kodek aptX zwiększy jakość słuchawek Bluetooth

Dzięki kontrolerowi SM2320 wydajne zewnętrzne SSD wymagają do działania tylko kości pamięci i złącza USB

Silicon Motion stworzył ten kontroler współprac z firmą Kingston, czego owocem jest nie tylko SM2320, ale pierwszy wyposażony w niego dysk SSD XS2000. Kontroler nie będzie jednak dostępny wyłącznie dla Kingstona, bo kupić będzie mogła go każda zainteresowana firma. Z pewnością klientów na ten produkt nie zabraknie, bo obecnie rynek zewnętrznych przenośnych dysków SSD rozwija się w najlepsze, zapewniając nie tylko szybki dostęp do danych w środowisku pracy, ale też prosty sposób na rozszerzenie pamięci konsol nowej generacji.

Czytaj też: Co dzieje się z cenami kart graficznych? Mamy nowy (zły) raport z frontu

SM2320 został zaprojektowany tak, aby w jednym układzie łączyć sferę hardware, oprogramowanie układowe, a także funkcje zabezpieczeń wysokiego poziomu. Po stronie wydajności kontroler wspiera wszystkie USB aż do interfejsu USB 3.2 Gen 2, dzięki czemu zapewnia sekwencyjne prędkości odczytu/zapisu do 2100/2000 MB/s. Wszystko dzięki m.in. wspieraniu czterech kanałów NAND, kompleksowej ochronie ścieżki danych NANDXtend ECC czy kościom TLC i QLC NAND o pojemności do 4 TB. Firma zadbała też o 256-bitowe szyfrowanie AES, pełną zgodność ze specyfikacją Opal Trusted Computing Group (TCG) oraz dodatkową obsługę funkcji Fingerprint Security.

Czytaj też: Nowy pomysł na hakowanie z użyciem pamięci karty graficznej. Antywirusy nic nie dadzą

Dodatkowo kontroler Silicon Motion SM2320 wyeliminował układ mostka USB z dysków zewnętrznych, dzięki czemu producenci mogą zaoszczędzić na wykorzystanych materiałach i zmniejszyć ogólne zużycie energii.