Najmniejszy na świecie odbiornik GPS kodu M dla wojska USA

Tajemniczy kod M, wykorzystywany od kilkunastu lat w wojskowych odbiornikach GPS, brzmi trochę jak element teorii spiskowych, o którym jednak nie słyszy się często. Nic dziwnego – jest tajny, ale nie aż tak tajny, żeby firma BAE Systems nie chwaliła się oficjalnie tym, że stworzyła wyjątkowy, bo najmniejszy na świecie odbiornik GPS kodu M.
GPS kodu M, GPS, GPS dla wojska USA, Najmniejszy na świecie odbiornik GPS kodu M
GPS kodu M, GPS, GPS dla wojska USA, Najmniejszy na świecie odbiornik GPS kodu M

Kilka słów o GPS i tajemniczym Kodzie M do użytku wojskowego

Sieć 31 satelitów GPS (Global Positioning System), której początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku została stworzona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i nadal stanowi arcyważną część zaplecza technologicznego wojska USA. Nawet pomimo tego, że część możliwości GPS udostępniono zwyczajnym cywilom, a jego działanie nie jest już żadną tajemnicą.

Czytaj też: Radar kwantowy – chiński przełom czy ściema?

Ziemskie pole magnetyczne w roli GPS, Ziemskie pole magnetyczne, GPS Ziemskie pole magnetyczne

Jednak nie oznacza to, że GPS jest dla Wojska USA niebezpieczny. Taki wręcz nie może być, kiedy wykorzystują go pojazdy, statki i samoloty do nawigacji, żołnierze do wskazywania swojej pozycji czy nawet pociski, kierując się na cel. W chwili wybuchu wojny, sieć GPS będzie więc pierwszym celem potencjalnego wroga, zarówno pod kątem zestrzeliwania satelitów czy blokowania/fałszowania sygnału.

Dlatego już teraz szuka się alternatywy w elektromagnetycznym polu naszej planety, ale że znacznie łatwiej bazować już na tym, co się ma, w przeszłości Wojsko USA zaczęło polegać na tajemniczym (nie bez powodu) Kodzie M, czyli z angielskiego M-Code. Wiemy o nim tylko tyle, że do działania wykorzystuje kod PseudoRandom Noise (PRN) nadawany z częstotliwością 5,115 MHz.

Ziemskie pole magnetyczne w roli GPS, Ziemskie pole magnetyczne, GPS Ziemskie pole magnetyczne

Czytaj też: Pierwszy rosyjski pokładowy pocisk kierowany. KUB-UAV doczeka się wersji morskiej

Względem innych kodów różni się tym, że odbiornik, który go używa, może działać autonomicznie, pomijając weryfikację konkretnej transmisji GPS. Dodatkowo dzięki przesyłaniu sygnału w wiązce punktowej o dużej mocy z satelity, pozwala mu to przebić się przez ogólne sygnały zakłócające. Ten zresztą jest dodatkowo szyfrowany i identyfikowany w taki sposób, aby odbiornik mógł wykryć i odrzucić fałszywe sygnały.

BAE Systems opracowała najmniejszy na świecie odbiornik GPS kodu M

Dziś z kolei BAE Systems przypomniało nam o kodzie M, opracowując nie tylko najmniejszy, ale też najlżejszy i najbardziej energooszczędny wojskowy odbiornik GPS kodu M o nazwie MicroGRAMTM-M. Przyjmuje on wielkości znaczka pocztowego, dzięki czemu bez problemu może być instalowany w urządzeniach przenośnych i dronach, zachowując swoje najważniejsze możliwości, czyli odporność na zagłuszanie sygnału i jego fałszowanie.

Czytaj też: Jak wypadł EMALS i AAG na USS Gerald R. Ford? Pierwsza taka katapulta startowa i aerofiniszer po testach

MicroGRAM-M mierzy 2,5 x 3,1 x 0,698 centymetrów i został zaprojektowany tak, aby mógł zastąpić swoje poprzedniki w urządzeniach wyposażonych w GPS i zapewnić im nowy wymiar bezpieczeństwa i pewności co do lokalizacji. Obecnie trwają procesy kwalifikacyjne tego odbiornika GPS, a jego produkcja na masową skalę ma ruszyć w 2022 roku.