Procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga? Exynosy z mRDNA mogą przybrać nowe oblicze

Zaledwie przed kilkoma tygodniami zapowiedziano współpracę między Samsungiem a AMD, a teraz pojawiły się nieoficjalne informacjami o tym, że część smartfonów Galaxy S22 sięgnie po Exynosa 2200 z GPU mRDNA od AMD. Jednak wygląda na to, że nie tylko flagowce będą tak wyjątkowe, bo są szanse na procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga.
Procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga, Exynosy z mRDNA mogą obrać nowe oblicze
Procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga, Exynosy z mRDNA mogą obrać nowe oblicze

Współpraca z AMD ewidentnie opłaci się Samsungowi. Wydajność graficzna to potwierdza

Dla przypomnienia, Samsung połączył siły z AMD, żeby zapewnić rynkowi mobilnemu zupełnie nowy wymiar wydajności graficznej. Służy do tego architektura RDNA, która udowodniła swój ogromny potencjał w kwestii stosunku wydajności do poboru mocy. To coś, co przy mobilnych urządzeniach jest kluczowe, choć oczywiście nie liczcie, że wydajność rdzenia mRDNA od AMD będzie dorównywać np. kartom graficznym Radeon RX 5000 czy konsolom nowej generacji.

Czytaj też: Set-top-box czy Smart TV – które rozwiązanie jest lepsze?

Wiemy, że firma ma zaprezentować Exynosa 2200 już w grudniu, czyli przed premierą nowych flagowych smartfonów, choć problem z Galaxy S22 ma być taki, że część rynków otrzyma wersję z nowym układem Samsunga, a reszta z Snapdragonem 898. Dlatego tak ważne są niedawne plotki (via Clien.net), wedle których Samsung nie ograniczy sprzętu AMD wyłącznie do flagowych smartfonów.

AMD mRDNA nawet w serii Galaxy A? Czyli procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga

Nieoficjalne informacje wskazują, że Samsung ma już w planach połączenie w SoC Exynos ze średniej półki grafiką mRDNA od AMD. Jednak nie będą to te same GPU, a stosownie okrojone, bo podczas gdy te najwydajniejsze mają oferować konfigurację z czterema CU (Compute Units), te średniej klasy będą używać konfiguracji z dwoma CU. Kłóci się to nieco z dawnym przeciekiem, wspominającym o 6-rdzeniowym GPU Exynosa 2200 na bazie mRDNA2, który pokonał układ A14 Bionic Apple w teście graficznym.

Czytaj też: Radar kwantowy – chiński przełom czy ściema?

Obecne testy obejmują ponoć taktowanie rdzeni mRDNA na poziomie około 1 GHz i rozpieścić możemy Was nawet ich wydajnością. Możecie podejrzeć ją poniżej i trzeba tutaj podkreślić, że są one trzecimi z rzędu wynikami. To wskazuje, że wydajność nawet po wcześniejszym obciążeniu (zwiększeniu temperatury GPU i zbliżeniu się do zjawiska thermal-throttlingu) jest wysoka, bo np. w teście Aztec High, flagowy obecnie Exynos 2100, nie przebija poziomu 30 FPS.

  • Manhattan 3.1: 127.5 FPS
  • Aztec Normal: 90.7 FPS
  • Aztec High: 39.65 FPS

Czytaj też: Test mikrofonu Blue IcePop dla zestawów słuchawkowych Logitech Pro

Ponoć nawet okrojone GPU mRDNA zapewniają solidny wzrost wydajności, która ewidentnie przyda się smartfonom Samsunga z serii A. Firma chce bowiem uczynić z nich bardzo konkurencyjne na rynku modele, co wskazał też domniemany plan zaimplementowania w nich optycznej stabilizacji obrazu. Jest to o tyle ważne, że rodzina Galaxy A jest już jedną z najpopularniejszych, jeśli chodzi o telefony średniej klasy.