Projekt tranzystorów nowej generacji. Oto CasFET prosto z uniwersytetu

Naukowcy, wykorzystując techniki charakterystyczne dla fizyki kwantowej, opracowali właśnie CasFET. Jest to projekt tranzystorów nowej generacji, który może pomóc w wydłużeniu żywotności półprzewodnikowych układów krzemowych. Umożliwia bowiem wykonanie kolejnego krok ku dalszej miniaturyzacji tranzystorów, pozwalając projektować jeszcze bardziej upakowane i bardziej energooszczędne układy.
Projekt tranzystorów nowej generacji, CasFET, układy CasFET
Projekt tranzystorów nowej generacji, CasFET, układy CasFET

CasFET to projekt tranzystorów nowej generacji

Za projekt tranzystorów CasFET, co stanowi skrót od Cascade Field Effect Transistor (z ang. Kaskadowy Tranzystor Polowy) odpowiadają naukowcy z Purdue University. Osiągnęli oni właśnie kamień milowy w swojej pracy, mającej na celu przedłużyć żywotność półprzewodnikowych układów krzemowych, od których zresztą coraz bardziej się uzależniamy. W samą porę, bo CasFET wyszło naprzeciw coraz większym trudnościom w miniaturyzacji tranzystorów, co w ostatnich latach przynosi coraz większe problemy techniczne i potęguje koszty. Tak też twierdzą sami badacze i jest to celna uwaga, co potwierdzają m.in. trudności Intela z przejściem na własny 10- i 7-nanometrowy proces.

Czytaj też: Laserowa łączność internetowa. Project Taara połączył dwa miasta oddzielone rzeką

One [tranzystory] potrzebują wystarczająco wysokiego prądu włączenia i wystarczająco niskiego prądu wyłączenia, z wystarczająco małą różnicą, aby przełączać się między obydwoma stanami. Wyzwania te znacznie spowolniły zmniejszanie skali tranzystorów w ciągu ostatnich ośmiu lat, przez co coraz trudniej jest wprowadzać mocniejsze generacje procesorów– tłumaczy jeden z badaczy, Tillman Kubis.

Jednak na pierwsze układy opracowane z wykorzystaniem projektu CasFET poczekamy kilka dobrych lat. Obecnie bowiem zespół pracuje dopiero nad pierwszymi prototypami i nadal znajduje się na etapie projektowania ogólnej struktury i materiałów. Próbuje tym samym znaleźć właściwą równowagę między kosztami, dostępnością materiałów, łatwością przejścia od typowej produkcji tranzystorów i wydajnością. Wniosek o opatentowanie technologii został jednak już złożony, więc badacze ewidentnie w swoją pracę wierzą.

Czytaj też: Syntetyczne paliwa z promieni słonecznych, czyli co ma Słońce do ekologicznej benzyny i diesla?

Ponoć GAAFET nie wystarczy na długo. Rozwiązaniem może być CasFET

Warto tutaj wspomnieć o tym, co wykorzystuje Samsung w ramach projektu tranzystorów typu GAAFET (Gate All Around Field Effect Transistor), który posłuży do produkcji 3-nanometrowych układów na masową skalę jeszcze w tym roku. Jako następca projektu FinFET, GAAFET przeprojektowuje tranzystory tak, aby te zawierały cztery bramki ze wszystkich czterech stron kanału. Zapewnia to lepszą izolację tranzystorów między sobą, ogranicza upływy napięcia i pozwala na zastosowanie niższych napięć dla tego samego efektu przełączania.

To z kolei pozwala na ciaśniejsze rozmieszczenie większej liczby tranzystorów, zwiększając ich ogólną gęstość, dzięki zmniejszeniu o 35% tranzystora w porównaniu do 5 nm procesu FinFET. Problem w tym, że wedle szacunków, projekt GAAFET nie będzie towarzyszył nam przez wiele lat. Jego możliwości wyczerpią się ponoć bardzo szybko, dlatego dobrze jest słyszeć o tym, że projektuje się już jego potencjalnych następców.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pomoże przy tworzeniu nowych materiałów. Są pierwsze sukcesy

Projekt CasFET będzie zresztą wyjątkowy, bo wykorzysta struktury supersieci ułożonych prostopadle do tranzystorów. To z kolei umożliwi przełączanie stanów kaskadowo, prowadząc do lepszej kontroli napięcia. Sam mechanizm jest zresztą związany z kwantowymi laserami kaskadowymi.