Nowy bezzałogowy pojazd bojowy z Izraela. Oto Rex MK II od IAI

Dążenia do zastąpienia żołnierzy na polach bitew już trwają, a jednym z najnowszych przykładów tego działania jest Rex MK II firmy Israel Aerospace Industries (IAI). To nic innego, jak nowy bezzałogowy pojazd bojowy służący do podbijania i ochrony lądu.
Nowy bezzałogowy pojazd bojowy z Izraela, Rex MK II od IAI, Rex MK II, bezzałogowy pojazd bojowy
Nowy bezzałogowy pojazd bojowy z Izraela, Rex MK II od IAI, Rex MK II, bezzałogowy pojazd bojowy

Rex MK II, czyli bezzałogowy pojazd bojowy

Jako najnowsza bezzałogowa platforma lądowa firmy, Rex MK II może być dostosowywany do szeregu misji naziemnych. Pomagają mu w tym możliwości ziemno-lądowe oraz solidna ładowność rzędu 1,3 tony. Nic więc dziwnego, że jako wielozadaniowy pojazd, Rex MK II może wspierać siły lądowe piechoty na różnych etapach walki, np. transportując zapasy amunicji, sprzętu medycznego, wody czy żywności.

Czytaj też: Bezzałogowy dron zatankował myśliwiec 5. generacji w locie. To pierwszy taki test z udziałem MQ-25 i F-35C

Pojazd może ewakuować rannych, oraz pełnić funkcje stricte rozpoznawcze oraz zwiadowcze. W kwestii tego ostatniego został wyposażony w system obejmujący czujniki elektrooptyczne i radar w celu gromadzenia informacji. Posiada jednocześnie możliwości bojowe.

Potrzeba wsparcia sił lądowych w terenie w wykonywaniu różnych misji przy jednoczesnym minimalizowaniu zagrożeń dla życia żołnierzy leży u podstaw naszych wartości w Israel Aerospace Industries. System ten opiera się na wykorzystaniu naszego wieloletniego doświadczenia z UAV do wdrożenia w świecie pojazdów lądowych– powiedział Zvika Yarom, dyrektor generalny działu lądowego IAI.

Czytaj też: Co zrobić z rozbitym owocem najdroższego programu w historii Pentagonu? Los zniszczonego myśliwca F-35 nie jest aż taki zły

Wyposażono go w zdalnie sterowane systemy uzbrojenia, w tym w karabin maszynowy 7,62 mm i ciężki karabin maszynowy kalibru 0,50. Rex MK II odznacza się również swego rodzaju “trybem cichym”, co sprowadza się do możliwości wykonywania określonych misji bez uruchamiania silnika spalinowego.

Rex MK II jest bowiem pojazdem hybrydowym z napędem na wszystkie (cztery) wielkie koła, dzięki którym może pokonywać nawet trudne terenowe przeszkody. Zarówno w trybie automatycznym z funkcjami dowodzenia i kontroli, jak i zdalnie sterowanym przez jednego operatora.

Czytaj też: Sojusz AUKUS zapewni pierwsze nuklearne okręty podwodne Australii

Warto też wspomnieć, że ten bezzałogowy pojazd lądowy Israel Aerospace Industries zadebiutował i został zaprezentowany w zeszłym tygodniu na targach Defence and Security Equipment International (DSEI), czyli londyńskiej wystawie poświęconej obronności i bezpieczeństwu. Dlaczego warto? Bo jak podaje serwis Defense News, zastępca CEO ds. robotyki i systemów autonomicznych firmy zdradził, że w drugim kwartale roku kalendarzowego IAI podpisało umowę na Rex MK II z Wielką Brytanią i ponoć sprzedało już pojazd do innych krajów europejskich.