Ogromny potencjał EUV nowej generacji na horyzoncie. O postęp technologiczny możemy się już nie martwić
Holenderska firma ASML ogłosiła właśnie, że opracowała nową generację sprzętu do litografii EUV, która może wytwarzać układy z niespotykanym wcześniej poziomem precyzji. To otwiera drogę do ciągłej miniaturyzacji i ulepszania układów krzemowych, czyli w skrócie jeszcze “gęstszego” wpakowywania w nie tranzystorów. Potencjał tej technologii jest tak duży, że może ponownie wskrzesić słynne Prawo Moore’a, które wielu uznało za martwe. Wedle niego moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące.
Czytaj też: Niedługo zadebiutuje Snapdragon Wear 5100. Zabierajcie go sobie, a dajcie nam lepsze baterie w zegarkach
To naprawdę niesamowita maszyna. To absolutnie rewolucyjny produkt, przełom, który na lata tchnie nowe życie w branżę. – powiedział Jesús del Alamo, profesor na MIT, który pracuje nad nowatorskimi architekturami tranzystorów (via Wired).
Sprzęt do litografii EUV nowej generacji ulepsza ten stosowany obecnie poprzez minimalizację długość fali światła UV wykorzystywanego w działaniu urządzeń. To z kolei zmniejszy wewnętrzną strukturę układów, umożliwiając produkcję wydajniejszych, mniejszych i bardziej energooszczędnych wersji.
Czytaj też: Najszybszy jednoukładowy kontroler dla zewnętrznych SSD. Oto SM2320 od Silicon Motion
Nie będzie to jednak chlebem powszednim dla wszystkich fabryk półprzewodnikowych układów, bo nawet teraz funkcjonuje jedynie 53 maszyn do litografii EUV. To ogromne sprzęty wielkości autobusów miejskich, które kosztują ponad pół miliarda złotych i składają się z około 100000 elementów i okablowania długiego na wiele kilometrów. Nic dziwnego, że korzystają z nich najwięksi giganci (Samsung, TSMC, Intel).
Czytaj też: Cały pokój jako ładowarka, czyli przełom w technologii ładowania bezprzewodowego
Jeden z najważniejszych komponentów do sprzętu EUV nowej generacji, stworzony głównie z aluminium, jest obecnie produkowany w Connecticut. Ten będzie się poruszał z dokładnością do nanometrów, umożliwiając ultraprecyzyjne sterowanie niezwykle wąskim strumieniem światła ultrafioletowego. To będzie naświetlać krzem, aby w następnych procesach można było wyżreć w nim “luki” o wielkości kilku atomów na m.in. tranzystory. Po ukończeniu ten element zostanie wysłany do Veldhoven w Holandii do końca 2021 roku, gdzie zostanie zamontowany w prototypie na początku 2022 roku.