Cena DDR5. MSI podało swoje oczekiwania i różnice względem DDR4

Nowości kosztują i to zwłaszcza na rynku technologii. Wiemy to od dawna i odczuwamy to na własnej skórze przy premierze wszystkiego, co nowe – od komponentów PC po peryferia, a nawet na przewodach kończąc. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, które jednak, na całe szczęście z czasem tracą na znaczeniu, doprowadzając do obniżenia cen, co z pewnością spotka też nowy standard pamięci operacyjnej. Początkowo jednak cena DDR5 będzie znacznie okazalsza względem DDR4, o czym poinformowała firma MSI.
Cena DDR5, DDR5 cena
Cena DDR5, DDR5 cena

MSI podało, jak wysoka będzie na początku cena DDR5 i jak długo tak wysokie ceny będą się utrzymywać

“Początkowo” oznacza już listopad bieżącego roku. Wtedy pamięci DDR5 zaczną szturmem podbijać rynek po premierze procesorów Alder Lake-S oraz związanych z nimi płyt z chipsetem Z690. Będą to pierwsze konsumenckie platformy wspierające nowy standard, ale jednocześnie nie porzucą tego starego. Dlatego właśnie firmy przygotowują dwie wersje płyt głównych – z myślą o DDR4 oraz DDR5. MSI jest jedną z nich i choć sama nie zajmuje się produkcją modułów pamięci DDR, to i tak ma bezpośrednio dostęp do informacji, więc firmie zdecydowanie możemy w tej kwestii zaufać.

Czytaj też: Wyciek podkręconego Intel Core i9-12900K. Ile prądu pożera i jakie zegary osiągnął?

Czy tego chcecie, czy nie, już za rok zarówno Intel, jak i AMD zmusi nas do nowego standardu zarówno przy Core 13. generacji, jak i Ryzenach na bazie architektury Zen 4. Nie ma się jednak czego bać, o czym przekonywaliśmy Was w naszym kompendium wiedzy, w którym porównywaliśmy pamięci DDR4 z DDR5… no, może nie do końca, bo obawiać można się kosztów. Na ten sam poziom stosunku pojemności w GB do ceny na pewno nie ma co liczyć, czego przykładem była przedsprzedaż 2×16 GB DDR5 od Teamgroup na Amazonie z czerwca, która wymagała wyłożenia 310,99 dolarów, czyli prawie drwa razy więcej od tego, ile zapłacimy za 32 GB DDR4 w obecnych czasach.

DDR5 vs DDR4, nowej generacji pamięci operacyjnej, DDR5, DDR 5, DDR4

Czytaj też: Przyszłość sprzętu dla graczy? Spójrzcie na nietypowy Project Cielo od Gigabyte

Jednak MSI sugeruje, że ceny w rzeczywistości będą niższe, choć i tak dla wielu zapewne pozostaną nie do przyjęcia. Wedle Sary Lin (via Overclock3D) pracowniczki firmy, po premierze moduły mają być od 50 do 60% droższe względem DDR4, co stanowi rekord na tle przeszłości, bo przy przejściu z DDR3 na DDR4 ceny były wyższe o 30-40%. Warto więc czekać, bo ten stan rzeczy ma ulegać zmianie powoli, ale sukcesywnie. Wedle szacunków, do końca 2023 roku ceny DDR5 będą już odpowiadać cenom DDR4.

Czytaj też: x-kom wprowadził limity. Jedna karta graficzna na dane klienta

Powodów będzie ku temu kilka, ale wśród nich dwa są szczególne istotne. Po pierwsze, “nowość” z czasem stanie się już czymś powszechnym i dobrze znanym. Po drugie, razem z rozpowszechnianiem się DDR5 i wpływaniem ich do sklepów oraz magazynów, wzrośnie ich dostępność, co zwiększy konkurencję i tym samym rozpocznie walkę na poletku cenowym. Warto więc poczekać, jeśli akurat nie spieszy się wam z przejściem na nowe platformy. Zwłaszcza że z miesiąca na miesiąc firmy będą ujawniać coraz to nowsze i wydajniejsze moduły, dopracowując swoją ofertę.