Najbardziej zaawansowane kości DRAM DDR5 Samsunga już w produkcji

Samsung poinformował właśnie, że rozpoczął masową produkcję kości DRAM DDR5 z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego w całej branży 14-nanometrowego procesu technologicznego opartego na EUV. Co to oznacza? O tym poniżej i choć zalet tego podejścia jest całe mnóstwo, to nieświadomi konsumenci i tak tego nie doświadczą bezpośrednio, a poprzez stosowne moduły DDR5.
Najbardziej zaawansowane kości DRAM, DDR5 Samsunga, DRAM DDR5 Samsunga
Najbardziej zaawansowane kości DRAM, DDR5 Samsunga, DRAM DDR5 Samsunga

Tak zaawansowanych kości do pamięci operacyjnej nowej generacji jeszcze nie było

Warto jednak wiedzieć, że to, co siedzi pod aluminiowymi radiatorami z finezyjnym podświetleniem RGB, to nie jakieś tam magiczne “coś”, a po prostu głównie laminat z wlutowanymi kośćmi pamięci DRAM oraz (unikalnym dla nowej generacji DDR) układem pokładowego zasilania PMIC. DRAM są oczywiście w tym równaniu najważniejsze i to ich dotyczy najnowsze ogłoszenie Samsunga.

Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko co wiemy o Intel Alder Lake-S. Podsumowujemy informacje o Intel Core 12. generacji

Jesteśmy liderem na rynku pamięci DRAM od prawie trzech dekad, wprowadzając pionierskie innowacje w zakresie technologii tworzenia wzorców. Dzisiaj Samsung ustanawia kolejny kamień milowy w technologii wielowarstwowego EUV, który umożliwił ekstremalną miniaturyzację przy 14 nm procesie. Opierając się na tym postępie, będziemy nadal dostarczać najbardziej zróżnicowane rozwiązania pamięci, w pełni zaspokajając potrzebę większej wydajności i pojemności w opartym na danych świecie 5G, sztucznej inteligencji i metauniwersum– powiedział Jooyoung Lee, starszy wiceprezes i szef działu produktów i technologii DRAM w Samsung Electronics.

Co zapewnią DRAM DDR5 Samsunga?

Wedle oficjalnych informacji, nowy pięciowarstwowy proces EUV firmy Samsung zapewnia najwyższą w branży gęstość bitów DRAM, zwiększając ogólny uzysk produkcyjny o około 20% z wafli krzemowych. Oznacza to tyle, że Samsungowi bardziej opłaca się produkować te kości poprzez minimalizację szans na powstanie układu z defektem. To sprawi, że finalnie rynek będzie otrzymywał jeszcze więcej z nich, co z kolei po czasie odbije się na dostępności modułów DDR5, a nawet ich cenie.

Czytaj też: Friz na celowniku UOKiK? Możliwe kary dla influencerów

Ten proces był również równoznaczny z obniżeniem zużycia energii o prawie 20% w porównaniu z węzłem DRAM poprzedniej generacji. To z kolei w praktyce i zgodnie z ideologią #PCMasterRace, zaowocuje wyższym potencjałem podkręcania, bo układy będą wymagały mniejszego napięcia przy wzbijaniu swoich zegarów wyżej i wyżej.

Czytaj też: Spójrzcie na nowe złącze zasilające PCIe 5.0 dla kart graficznych następnej generacji

Rzeczywiście, wykorzystując najnowszy standard DDR5, produkowane z wykorzystaniem najnowszego 14 nm procesu układy DRAM firmy Samsung będą mogły dobijać do 7,2 Gb/s, a nie 3,2 Gb/s, jak to w przypadku DDR4. Jest to jednak związane z samym przejściem na nową generację pamięci operacyjnej, a nie bezpośrednio ulepszonym 14-nm procesem technologicznym.