General Dynamics tworzy broń przyszłości. Zrobotyzowane pojazdy będą zabójczo skuteczne

Robotic Combat Vehicle-Medium to nowy projekt firmy General Dynamics. Informacje na jego temat zostały zaprezentowane niedawno w formie komunikatu prasowego.
General Dynamics tworzy broń przyszłości. Zrobotyzowane pojazdy będą zabójczo skuteczne

Wynika z niego, że pojazdy przyszłości wykorzystają tzw. Katalyst Next Generation Electronic Architecture (NGEA). Zwiększy to ich mobilność i poprawi skuteczność bojową oraz pozwoli na skuteczniejsze omijanie przeszkód oraz poruszanie po wyznaczonych trasach.

Czytaj też: Robot LEONARDO jest wyjątkowy. Może chodzić, latać i… jeździć na desce

Na tym możliwości nowej klasy broni się nie kończą. Jak zapewnia General Dynamics, ich zrobotyzowane pojazdy będą w stanie wykrywać i identyfikować obiekty. Mają również posiadać automatyczny algorytm priorytetyzacji celów oraz 360-stopniową świadomość sytuacyjną podczas wykonywania misji.

Zrobotyzowany pojazd może się doczekać wielu nowych modeli, które będą różniły się rozmiarami, wagą, mocą czy kosztami. General Dynamics dodaje, że przełomowa w przypadku tego projektu może okazać się wysoka ładowność pojazdów. Pomieszczą bowiem szerokie spektrum sprzętu przydatnego w misjach taktycznych. Za sprawą mocy i rozmiarów pojazdy te będą mogły służyć do realizacji wielu różnych zadań.

General Dynamics zaprezentowała nie tylko TRX, ale również platformę MUTT

TRX, należący do klasy RCV-M (Robotic Combat Vehicle-Medium), cechuje się innowacyjnym myśleniem, zaczynając od projektu opartego na sztucznej inteligencji, poprzez wykorzystanie zaawansowanych, lekkich materiałów, aż po użycie hybrydowo-elektrycznego systemu napędowego. […] TRX jest w stanie zapewnić doskonałą wydajność jako technologia wspomagająca w ogromnej ilości kluczowych zadań na polu walki, w tym w prowadzeniu ognia bezpośredniego i pośredniego, autonomicznym zaopatrzeniu, pokonywaniu zaawansowanych przeszkód, zwalczaniu bezzałogowych systemów powietrznych (C-UAS), walce elektronicznej (EW), rozpoznaniu i innych misjach bojowych. General Dynamics

Czytaj też: Elektryczne rowery w wojsku. Testy australijskiej armii już ruszyły

General Dynamics poinformowała również o półautonomicznej platformie zwanej Multi-Utility Tactical Transport (MUTT). Takowa mogłaby być wyposażona w szerokie spektrum modułowych ładunków i wykorzystywać unikalny aparat kontrolny. Armia Stanów Zjednoczonych wybrała już MUTT do programu Small Multipurpose Equipment Transport (S-MET). Warto podkreślić, że MUTT ma być wyposażony w aktywną obronę przed atakami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi.