Rosyjski Projekt 23900 LHD, czyli flagowy okręt desantowy Czarnomorskiej Floty

Rosyjska agencja prasowa TASS poinformowała, że zaawansowany i wszechstronny okręt desantowy, który powstaje od zeszłego roku, stanie się z czasem flagowcem Floty Czarnomorskiej. Wszystko rozbija się o rosyjski Projekt 23900 LHD, który nazwano Mitrofan Moskalenko.
Rosyjski Projekt 23900 LHD, flagowy okręt desantowy Czarnomorskiej Floty
Rosyjski Projekt 23900 LHD, flagowy okręt desantowy Czarnomorskiej Floty

Chociaż TASS nie wskazało, skąd czerpie informacje tego typu, to wiadomo, że rosyjska agencja prasowa nie potrzebuje określać dokładnie swoich źródeł. Sprawa jest bowiem prosta – TASS zawsze stawia osiągnięcia i plany Rosji w dobrym świetle, a nawet je wyolbrzymia lub koloryzuje. Dlatego też, kiedy widzicie wzmiankę o “informacjach z TASS”, to lepiej brać je z przymrużeniem oka.

Czytaj też: General Dynamics tworzy broń przyszłości. Zrobotyzowane pojazdy będą zabójczo skuteczne

W Sewastopolu przygotowywane są obiekty infrastrukturalne dla śmigłowcowca [okrętu desantowego] Mitrofan Moskalenko, który powstaje w Stoczni Zaliv. Proces przebiega zgodnie z harmonogramem. Trwają prace na wodach Zatoki Sewastopolu, gdzie będzie znajdować się jego miejsce postoju. Wszystko powinno być gotowe do czasu przybycia statku do bazy– dowiedziało się TASS na międzynarodowym forum biznesu morskiego SIMBF w Sewastopolu.

Przed rokiem położono stępkę pod rosyjski Projekt 23900 LHD. Finalnie jeden z dwóch konstruowanych okrętów desantowych stanie się flagowcem w Czarnomorskiej Flocie

Według tego źródła, gdy rosyjski Projekt 23900 LHD dotrze do Sewastopola, to Czarnomorska Flota od razu wzbogaci się o nowy flagowy okręt desantowy. Ponoć zajmie on miejsce, które było przeznaczone dla drugiego statku klasy Mistral o nazwie Sewastopol.

Czytaj też: Jak trzyma się okręt podwodny klasy Ohio? Przyglądamy się cichej potędze USA

Ten okręt desantowy, będący śmigłowcowcem, jest w stanie płynąć z 16 ciężkimi helikopterami, pojazdami opancerzonymi i najpewniej ponad 1000 żołnierzy piechoty morskiej. Na ten moment powstają dwa okręty Projektu 23900 (LHD) – Ivan Rogov (nr. 01901 ) i Mitrofan Moskalenko (nr. 01902), których stępki zostały położone przez stocznię Zaliv 20 lipca 2020 roku.

Czytaj też: Niszczycielskie promienie z nieba, czyli laser AHEL w samolocie C-130J Sił Powietrznych USA

Wiemy, że jego wyporność wynosi ponad 20000 ton, długość sięga 204 metrom długości, a ogólne zanurzenie przekracza 7 metrów. Jego dok może pomieścić sześć łodzi desantowych, a projekt przypomina francuskie okręty Mistral. W ramach planów, które myliły się co do specyfikacji (wcześniej wyolbrzymiano rozmiary i możliwości Mitrofan Moskalenko), te dwa uniwersalne okręty desantowe będą kosztować blisko 100 mld rubli. Pierwszy ma zostać przekazany rosyjskiej Marynarce Wojennej w 2026, a drugi w 2027 roku.