Składanie komputera przechodzi do lamusa? Gamingowe zestawy komputerowe coraz popularniejsze

Jak podaje TechPowerUp, zgodnie z najnowszymi prognozami International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Gaming Tracker, światowe dostawy komputerów do gier i monitorów nadal rosną szybciej niż ich rynki macierzyste. Statystyki wskazują na to, że coraz chętniej sięgamy po złożone przez producentów komputery osobiste, co odrzuca w pewnym stopniu na bok samodzielne składanie komputera.
kartą graficzną Intel Iris Xe, karta Intel Iris Xe, Intel Iris Xe
kartą graficzną Intel Iris Xe, karta Intel Iris Xe, Intel Iris Xe

Monitory i zestawy komputerowe dla graczy są coraz popularniejsze

Najnowsza prognoza ogromnego wzrostu opiera się na silnych trendach z ostatnich czasów, które napędza pandemiczna rzeczywistość. Pomimo wysokich kosztów logistycznych oraz niedoborów komponentów, mających wpływ zarówno na komputery PC, jak i wyświetlacze, dostawy w 2021 roku, zamiast spadać, czy ulegać stagnacji, ciągle rosną. Drugi kwartał 2021 roku zakończył się łącznymi dostawami na poziomie 15,6 mln monitorów i komputerów do gier, co stanowi wzrost o 19,3% w porównaniu z tym samym kwartałem w 2020 roku.

Czytaj też: Procesory w 2030 roku. Ważny gracz na rynku ujawnił prognozę ponad 300-miliardów tranzystorów

[Aktualizacja] Wszystko co wiemy o Intel Alder Lake-S, informacje o Intel Core 12. generacji
Rynek gier płonął przez lata, a kiedy doszło do wybuchu pandemii w 2020 roku, sprawy tylko przyspieszyły, ponieważ większość ludzi spędzała więcej czasu w domu i przed ekranami. W tym momencie globalny niedobór dostaw jest dobrze znany i nadal jest płynny, jednak popyt na sprzęt do gier (komputery, konsole, monitory itp.) i gry nadal rośnie. Wielu spekulowało, że przez ponowne otwieranie świata ten wzrost może być zagrożony, ale my tego nie widzimy.– powiedział Ryan Reith, wiceprezes grupy ds. Mobilności i konsumentów IDC. Urządzenia do śledzenia urządzeń.

Czytaj też: Kontroler dysków nowej generacji ujawniony. Oto Phison E26 do SSD na PCIe 5.0

W przypadku komputerów do gier, obejmujących zarówno komputery stacjonarne, jak i notebooki, oczekuje się, że dostawy egzemplarzy wzrosną z 41,3 mln w 2020 roku do 52,3 mln w 2025 roku. Podobnie oczekuje się, że rynek monitorów produkowanych z myślą o grach wzrośnie z 14,2 mln sprzedanych sztuk do 26,4 mln w tym samym czasie.

Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko co wiemy o Intel Alder Lake-S. Podsumowujemy informacje o Intel Core 12. generacji

Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że wartość połączonych rynków komputerów do gier i monitorów wzrośnie z 43 miliardów dolarów w 2020 roku do nieco ponad 60 miliardów dolarów w 2025 roku. Pomimo tego wzrostu oczekuje się, że w obu kategoriach pojawią się nieco inne trendy średnich cen sprzedaży. W przypadku komputerów gamingowych mają one wzrosnąć z 925 do 1007 dolarów w 2025 roku, pomimo niedawnego wprowadzenia tańszych komputerów stacjonarnych i notebooków do gier. Z kolei monitory do gier kosztowały w zeszłym roku 339$, ale oczekuje się, że spadną do 309$ w 2025 roku.