Po raz pierwszy sztuczna inteligencja wykryła cel do zlikwidowania

Największe mocarstwa świata dążą od lat do automatyzacji i rozpowszechnienia w większym stopniu bezzałogowych sprzętów bojowych. Już teraz na służbie np. Wojska USA znajdują się imponujące drony i pojazdy zdalnie sterowanie lub zautomatyzowane, ale ta największa potęga militarna na świecie bawi się też z bardziej zaawansowanymi algorytmami, bo związanymi z SI. Ostatnio udowodniła zresztą, że rozwijane przez nią systemy są w stanie znacząco zwiększyć skuteczność operacyjną, jako że jej sztuczna inteligencja wykryła cel do zabicia.
sztuczna inteligencja wykryła cel do zabicia
sztuczna inteligencja wykryła cel do zabicia

W pierwszym takim rzeczywistym teście, sztuczna inteligencja wykryła cel do zabicia

Wiemy to ze słów sekretarza Sił Powietrznych USA, Franka Kendalla, który wyjawił na konferencji Air, Space & Cyber ​​Association ważny moment dla jednego z systemów SI. Szczegółów na ten temat wprawdzie nie ujawniono, dlatego nie wiemy, czy w grę wchodził jeden, czy kilka celów, ale jedno jest pewne – w tym teście po raz pierwszy sztuczna inteligencja wykryła cel do zabicia.

Czytaj też: Wielkie mocarstwa się zbroją. Oto nowy podwodny okręt Korei Południowej

Dokonała tego w ramach czegoś, co Kendall określa mianem “żywego operacyjnego łańcucha zabijania”. Oznacza to mniej więcej tyle, że ta sztuczna inteligencja w praktyce miałaby bezpośredni wpływ na proces wyszukiwania i finalnie zabijania lub niszczenia danego celu. Rozwój tego systemu, to ponoć “priorytet nr. 1” sekretarza USAF, jako że dotyczy to inwestycji w “znaczące zdolności wojskowe, które zwiększają bojową siłę i utrzymują cele [ewentualnych wrogów USA] w ciągłym niebezpieczeństwie w dowolnym miejscu na świecie”.

Bójcie się, bo obserwujemy potencjał w wykrywaniu celów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ponoć w 2021 roku Siły Powietrzne “po raz pierwszy wdrożyły algorytmy sztucznej inteligencji do działającego operacyjnego łańcucha zabijania”. Ten obejmował Distributed Common Ground System i centrum operacji powietrznych “do automatycznego rozpoznawania celów”. Ostatni sukces systemu był z kolei “przejściem od eksperymentów do prawdziwych zdolności wojskowych”.

Siły Powietrzne USA celowo rozbiły drona MQ-9A Reaper, rozbiły drona MQ-9A Reaper, MQ-9A Reaper, dron MQ-9A Reaper

Czytaj też: Owoc programu HAWC przetestowany. Pierwszy lot hipersonicznego pocisku manewrującego

Jak już wspominałem, szczegóły misji pozostają nieznane. Więcej na jej temat zdradził Air Force Magazine i rzecznik USAF, Jacob N. Bailey. Ten wyjawił, że algorytmy sztucznej inteligencji zostały wykorzystane jako narzędzia wywiadu operacyjnego. To z kolei oznacza, że ​​zostały zintegrowane z operacyjną procedurą wywiadu w czasie rzeczywistym.

Czytaj też: Dlaczego USA i Chiny produkują nawzajem repliki swoich czołgów? Spójrzcie na atrapę Abramsa i Typ 992

Finalnie ten system sztucznej inteligencji do wykrywaniu celów do zabicia będzie równoznaczny ze “znacznym zmniejszeniem pracochłonnych zadań związanych z ręczną identyfikacją celów”. To z kolei skróci cały proces dążenia do zabicia/zniszczenia danego celu.