Wydajność Ryzenów na Windows 11. Znamy skutki najnowszych aktualizacji

Windows 11 jest z nami od niespełna trzech tygodni i tyle dokładnie zajęło głównym zainteresowanym, czyli AMD i Microsoftowi, doprowadzenie do tego, aby wydajność Ryzenów na Windows 11 prezentowała sobą poziom, do którego przyzwyczaił nas Windows 10. Czy to się udało?
Kiedy Microsoft i AMD, wydajność Ryzenów na Windows 11,Windows 11,
Kiedy Microsoft i AMD, wydajność Ryzenów na Windows 11,Windows 11,

Co obniżało wydajność Ryzenów na Windows 11?

O tych problemach pisaliśmy już wcześniej, ale dla przypomnienia, tuż po premierze nowej wersji systemu wyszło na jaw, że procesory AMD Ryzen borykają się ze spadkiem wydajności do nawet 15% w połączeniu z systemem Windows 11. Nie wszyscy odczuwali tak drastyczne spadki, ale i tak były to problemy, które należało rozwiązać priorytetowo. Firmy Microsoft i AMD w tym celu zakasały rękawy, biorąc na celownik zarówno pamięć podręczną poziomu trzeciego, jak i funkcję CPPC2.

Czytaj też: Przyszłość procesorów Ryzen. 2022 rok minie pod trzema rodzinami CPU AMD

W pierwszym przypadku problematyczne były opóźnienia, a w drugim podsystem wybierania „preferowanych rdzeni”, który sprawia, że dwa te „najlepsze”, mogące utrzymać najwyższe częstotliwości, są traktowane priorytetowo w systemie operacyjnym. Rozwiązanie miało być proste – najpierw Microsoft za pośrednictwem Windows Update miał uwolnić pamięć L3 od problemów, a następnie AMD zapewnić światu sterownik dla chipsetu, który rozwiąże problem związany z wybieraniem rdzeni.

AMD tnie ceny procesorów Ryzen 5000, tnie ceny procesorów Ryzen 5000, ceny procesorów Ryzen 5000

Czytaj też: Cena DDR5. MSI podało swoje oczekiwania i różnice względem DDR4

Problem rozwiązany – można się rozejść?

Zgodnie z zapowiedzią Microsoft i AMD wydali w czwartek aktualizacje oprogramowania, które naprawiają dwa problemy z wydajnością dotyczące procesorów AMD Ryzen w systemie Windows 11. W ramach Windows Update można już pobrać poprawkę KB5006746 (wtedy Windows 11 przyjmuje wersje kompilacji 22000.282), a ręcznie trzeba zadbać o aktualizacje chipsetu. Oba znajdziecie poniżej:

Zrzut ekranu użytkownika Raiden85

Czytaj też: [Aktualizacja] Zbiór informacji o Intel Core 12. generacji. Ważne zdjęcia, daty i testy

Czytelnicy serwisu TechPowerUp sprawdzili to i potwierdzili, że problemy z opóźnieniem po aktualizacji Windowsa stają się przeszłością. Podczas, gdy stare wersje Windowsa 11 powodowały spadek wydajności L3 do ~400 GB/s, teraz ta najnowsza sprawia, że powraca ona do transferu ~1000 GB/s.