Wymiana karty SIM trudniejsza, ale bezpieczna. Rząd walczy z SIM-swappingiem

SIM-swapping to jedna z form oszustwa, którego główną rolę odgrywa wymiana karty SIM. Rząd chce temu zapobiec, co może skomplikować proces, ale będzie on bezpieczniejszy dla użytkownika.
Wymiana karty SIM trudniejsza, ale bezpieczna. Rząd walczy z SIM-swappingiem

SIM-swapping czyli wymiana karty SIM przez oszustów

Zjawisko SIM-swappingu polega na wymianie karty SIM bez zgody właściciela. Oszuści często dokonują tego w salonach operatorów, w których często brak odpowiedniej weryfikacji danych prowadzi do nielegalnego procederu.

Dysponując kartą SIM i danymi właściciela numeru, oszuści mają pełne pole do popisu. Mogą spróbować dostać się do kont bankowych, wziąć kredyty w parabankach, zrobić zakupy w Internecie… Możliwości są ogromne. SIM-swapping stał się w ostatnim czasie na tyle dużym problemem, że rząd postanowił zmodyfikować przepisy.

Jak trudno jest wymienić kartę SIM? To zależy

Wbrew pozorom łatwiej jest uzyskać duplikat karty SIM w ofercie abonamentowej, niż na kartę. Rejestrując kartę SIM w ofercie na kartę musimy w punkcie sprzedaży pokazać dowód osobisty. W przypadku abonamentów, pracownicy salonów już nie mają takiego obowiązku. Konieczność okazania dowodu może wynikać jedynie z wewnętrznych procedur operatorów. A kto kiedykolwiek pracował w salonie operatora ten wie, że procedury są po to… aby je łamać. Szczególnie że konsultanci nie mają prowizji od wymiany karty SIM.

Z innej strony mamy choćby przykład nju mobile, gdzie wymiana karty SIM odbywa się wyłącznie zdalnie.

Czytaj też: NASA wyda miliardy na schłodzenie wulkanu Yellowstone? Ambitny plan miałby zapobiec katastrofie

Różne pomysły rządzących

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, rząd rozważa różne scenariusze zmian w przepisach. Najrozsądniejsze wydaje się danie operatorom dostępu do Rejestru Dowodów Osobistych, co pozwalałoby weryfikować dowody tożsamości i ukróci możliwość korzystania z fałszywych dokumentów.

Innym pomysłem jest wprowadzenie obowiązku wymiany karty SIM wyłącznie w salonie, a jeśli klient na własne ryzyko zaakceptuje inną możliwość, to dopiero wtedy będzie mógł skorzystać z wymiany np. przez infolinię.

To na razie tylko pomysły, bo na ich realizację nie liczyłbym w tym roku. Jak informuje DGP, nowe przepisy miałyby zostać poddane konsultacjom z operatorami dopiero po skończeniu prac nad Prawem Komunikacji Elektronicznej oraz nowelizacją Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Prace nad nimi ciągną się niemiłosiernie i praktycznie ich końca nie widać, a wdrożenie może pociągnąć za sobą konieczność zajęcia się innymi przepisami… SIM-swapping zdecydowanie będzie musiał długo poczekać.