Wyciekły zrzuty ekranu z funkcji, pozwalającej na uruchomienie aplikacji z Androida na systemie Windows 11

O tym, że Windows 11 pozwoli nam na korzystanie z aplikacji z Androida bez dodatkowych emulatorów, wiedzieliśmy już od dawna. Jednak podczas testów, jak i oficjalnej premiery stabilnej wersji, funkcjonalność nadal nie znalazła się w systemie. Zrzuty ekranu przedstawiające Windows Subsystem for Android wskazują, że beta testy powinny ruszyć w najbliższym czasie.
Microsoft, testerami Windowsa 11, WIndows 11, W11, Aplikacje z Androida w systemie Windows 11
Microsoft, testerami Windowsa 11, WIndows 11, W11, Aplikacje z Androida w systemie Windows 11

Najpierw kilka słów wyjaśnienia dla wszystkich, którzy po raz pierwszy słyszą o tej funkcjonalności. owszem, Microsoft pozwoli korzystać na nowym Windowsie z androidowych aplikacji, ale. I te “ale” jest tutaj najbardziej istotne. Nie dostaniemy bowiem dostępu do Google Play, a ich obecność w Microsoft Store będzie możliwa dzięki współpracy z Amazon Appstore. By z nich korzystać, będziemy potrzebowali dodatkowego konta w usłudze, a co za tym idzie, nie będziemy mieć dostępu do aplikacji, które wykupiliśmy na naszym smartfonie. Również wszelkie postępy w grach nie będą dostępne na komputerze. To dla niektórych może stanowić spore utrudnienie.

Czytaj też: Qualcomm stworzy procesor Snapdragon 898 4G specjalnie dla Huawei?

Tak, czy inaczej, funkcja została zapowiedziana. Aplikacje z Androida mają być w pełni zintegrowane Windowsem 11 i będą dostępne w nowym sklepie Microsoft Store . Będą również działać obok aplikacji Windows w menu Start lub na nowym pasku zadań.

Problem w tym, że do tej pory nie widzieliśmy tej funkcjonalności w działaniu. Nie pojawiła się ona zarówno w wersji beta systemu, podczas długich testów, ani w finalnej wersji “jedenastki”. Jednak teraz do sieci wyciekły zrzuty ekranu, które przedstawiają nam wspomnianą funkcję.

Czytaj też: WinRAR dla Windows 11 dostaje potrzebną zmianę

Windows Subsystem for Android, czyli aplikacje z Androida na systemie Windows 11

Jeden ze zrzutów przedstawia nam aplikację WeChat, zaś drugi – Bilibili na Androida, oczywiście obie zostały uruchomione na komputerze z Windowsem 11. Aplikacje mają też formę okienek.

By funkcja Windows Subsystem for Android (WSA) działała poprawnie, konieczna jest wersja systemu 22000 lub nowsza. Choć Microsoft stwierdził, że WSA pojawi się “wkrótce” (a było to pod koniec września), to raczej nie spodziewamy się jej wcześniej, niż w 2022 roku. Niektórzy spekulują, że zawita wraz z aktualizacją Windows 11 22H2, a to oznaczałoby październik przyszłego roku.