Trzeci chiński okręt desantowy Typ 75 LHD wyruszył na próby morskie

Ze stoczni Hondong Zhonghua w Szanghaju wypłynął niedawno w towarzystwie holowników trzeci chiński okręt desantowy Typ 75 LHD, będący śmigłowcowcem. Nastąpiło to po kilku miesiącach od jego zwodowania, które miało miejsce w styczniu bieżącego roku. Wcześniej tego samego doczekał się pierwszy okręt tego typu (wrzesień 2019 roku) i drugi (kwiecień 2020 roku), rozpoczynając własne próby morskie, co imponuje, jako że przekłada się to na wodowanie kolejnych okrętów tego samego typu co około pół roku w tej samej stoczni.
Trzeci chiński okręt desantowy Typ 75 LHD, chiński okręt desantowy Typ 75 LHD, chiński okręt desantowy,Typ 75 LHD
Trzeci chiński okręt desantowy Typ 75 LHD, chiński okręt desantowy Typ 75 LHD, chiński okręt desantowy,Typ 75 LHD

Trzeci chiński LHD (Landing Helicopter Dock) Typ 075 rozpocznie teraz swoje próby morskie zanim doczeka się podniesienia bandery. To spotkało już pierwszy Typ 075 LHD w kwietniu 2021 roku i czeka drugi egzemplarz, którego niedawno zauważono w porcie wojskowym na Morzu Wschodniochińskim. To powinno nastąpić pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku. Wszystko to imponuje, jako że pierwsze prace rozwojowe nad okrętami Typ 075 LHD rozpoczęto w 2011 roku.

Czytaj też: Inspiracja 5G i sztuczna inteligencja – to może wreszcie połączyć Wojsko USA w ramach JADC2

Cała trójka (zamówienie obejmuje dostawę ośmiu egzemplarzy) wzmocni desantowe możliwości Chin, ale będzie stanowić platformę nie tylko dla śmigłowców. Chociaż każdy z okrętów ma dla nich pełnowymiarowy pokład lotniczy, to jednocześnie jest wyposażony w zatapialny drugi, z którego na brzeg można posłać poduszkowce i opancerzone pojazdy desantowe.

Czytaj też: Turecki okręt podwodny TCG Preveze będzie na czas. Prace nad MÜREN CMS trwają

Pod kątem ich specyfikacji nie mamy oficjalnych i potwierdzonych informacji, a jedynie plotki (via Naval News). Te wspominają, że każdy z tych okrętów może pochwalić się 36000 tonami wyporności, możliwością przyjęcia na pokład 28 helikopterów i rozpędzaniem się do nieznanych prędkości z użyciem silnika wysokoprężnego 16PC2-6B o mocy 12000 kW. Pod kątem uzbrojenia w grę wchodzą łącznie cztery artyleryjskie systemy obrony bezpośredniej (2xHQ-10 oraz 2xH/PJ-11), ale to rozwinięcie możliwości desantu z powietrza są w przypadku chińskich okrętów Typ 075 najważniejsze.