Turecki okręt podwodny TCG Preveze będzie na czas. Prace nad MÜREN CMS trwają

Turecki Project MÜREN trwa już od wielu lat i w jego ramach realizuje się dwa programy – MÜREN-AY i MÜREN-PREVEZE. Dziś skupimy się na tym drugim, jako że 22 listopada turecki minister przemysłu i technologii Mustafa Varank odwiedził stocznię marynarki wojennej Gölcük, aby rzucić okiem na stan, jakim może pochwalić się okręt podwodny TCG Preveze (S-353) podczas integracji z MÜREN Combat Management System (CMS).

Modernizacja okrętów podwodnych typu Preveze trwa. Obecnie trwają pracę, aby zapewnić, że okręt podwodny TCG Preveze wejdzie na służbę w 2022 roku z nowym CMS

Wedle oficjalnego ogłoszenia wydanego przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii, projekt przebiega zgodnie z harmonogramem, a system zarządzania walką MÜREN został już zainstalowany na pokładzie kilku okrętów podwodnych typu 209/1400 TN (Preveze) po zakończeniu fabrycznych testów akceptacyjnych. Z tego co wiadomo, pierwsze okręty podwodne wyposażone w MÜREN CMS mają wejść do służby w 2022 roku, już po zakończeniu morskich testów akceptacyjnych.

Czytaj też: Inspiracja 5G i sztuczna inteligencja – to może wreszcie połączyć Wojsko USA w ramach JADC2

MÜREN to w pełni zintegrowany system zarządzania walką, który obejmuje 20 różnych czujników, systemów nawigacyjnych i systemów uzbrojenia. Wszystkie zadania, w szczególności przetwarzanie sygnałów sonarowych, dowodzenie i kierowanie, kierowanie ogniem i nawigacja statku, będą mogły być realizowane środkami krajowymi– czytamy w ogłoszeniu.

Jak wspominaliśmy wyżej, MÜREN CMS jest częścią jednego z dwóch programów, sprowadzających się do Project MÜREN. Ten z kolei oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu „Zintegrowany System Podwodny Lokalnej Produkcji” i trwa już od sześciu lat. Pierwszym jego przejawem (owocem programu MÜREN-AY) było dostarczenie systemu stacji naziemnej i dwóch systemów okrętów podwodnych. Wtedy to okręty podwodne TCG Doganay i TCG Dolunay Typu 209/1200 zostały wyposażone w możliwość wystrzeliwania nowoczesnych ciężkich torped i przeprowadzania analiz ruchu celu.

Czytaj też: Oto pierwsze myśliwce Gripen E. Trafią do brazylijskiego i szwedzkiego lotnictwa

Z kolei program MÜREN-PREVEZE ma na celu lokalną modernizację systemów zarządzania bojowego okrętów podwodnych typu Preveze i obejmuje dostawę jednego systemu stacji naziemnej i czterech systemów dla okrętów. Trwa od 2017 roku i obejmuje wysiłek m.in. Meteksan Savunma, który odpowiada za opracowanie sprzętu wzmacniającego i przekształcającego sygnały analogowe z czujników na cyfrowe, a także przetwarzanie sygnału i kształtowanie wiązki sprzętu i oprogramowania dla tych sygnałów cyfrowych.

Czytaj też: Nowy wymiar bombardowania, czyli Golden Horde Sił Powietrznych USA

Po uzyskaniu MÜREN CMS okręty podwodne klasy Preveze będą mogły wystrzeliwać torpedy DM2A4 SeaHake i rodzime torpedy AKYA wagi ciężkiej zamiast Mark 24 Tigerfish. Będzie też mógł pochwalić się większą liczbą możliwości nawiązywania łączności. Sam w sobie zawiera podsystemy oparte na ADVENT w postaci Link 11, Link 22, JREAP (Joint Range Extension Applications Protocol), Multiple Tactical Data Link Systems i WAIS (Warship Automatic Identification System).