Turecki okręt podwodny TCG Preveze będzie na czas. Prace nad MÜREN CMS trwają

Turecki Project MÜREN trwa już od wielu lat i w jego ramach realizuje się dwa programy – MÜREN-AY i MÜREN-PREVEZE. Dziś skupimy się na tym drugim, jako że 22 listopada turecki minister przemysłu i technologii Mustafa Varank odwiedził stocznię marynarki wojennej Gölcük, aby rzucić okiem na stan, jakim może pochwalić się okręt podwodny TCG Preveze (S-353) podczas integracji z MÜREN Combat Management System (CMS).
Turecki okręt podwodny TCG Preveze będzie na czas. Prace nad MÜREN CMS trwają

Modernizacja okrętów podwodnych typu Preveze trwa. Obecnie trwają pracę, aby zapewnić, że okręt podwodny TCG Preveze wejdzie na służbę w 2022 roku z nowym CMS

Wedle oficjalnego ogłoszenia wydanego przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii, projekt przebiega zgodnie z harmonogramem, a system zarządzania walką MÜREN został już zainstalowany na pokładzie kilku okrętów podwodnych typu 209/1400 TN (Preveze) po zakończeniu fabrycznych testów akceptacyjnych. Z tego co wiadomo, pierwsze okręty podwodne wyposażone w MÜREN CMS mają wejść do służby w 2022 roku, już po zakończeniu morskich testów akceptacyjnych.

Czytaj też: Inspiracja 5G i sztuczna inteligencja – to może wreszcie połączyć Wojsko USA w ramach JADC2

MÜREN to w pełni zintegrowany system zarządzania walką, który obejmuje 20 różnych czujników, systemów nawigacyjnych i systemów uzbrojenia. Wszystkie zadania, w szczególności przetwarzanie sygnałów sonarowych, dowodzenie i kierowanie, kierowanie ogniem i nawigacja statku, będą mogły być realizowane środkami krajowymi– czytamy w ogłoszeniu.

Jak wspominaliśmy wyżej, MÜREN CMS jest częścią jednego z dwóch programów, sprowadzających się do Project MÜREN. Ten z kolei oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu “Zintegrowany System Podwodny Lokalnej Produkcji” i trwa już od sześciu lat. Pierwszym jego przejawem (owocem programu MÜREN-AY) było dostarczenie systemu stacji naziemnej i dwóch systemów okrętów podwodnych. Wtedy to okręty podwodne TCG Doganay i TCG Dolunay Typu 209/1200 zostały wyposażone w możliwość wystrzeliwania nowoczesnych ciężkich torped i przeprowadzania analiz ruchu celu.

Czytaj też: Oto pierwsze myśliwce Gripen E. Trafią do brazylijskiego i szwedzkiego lotnictwa

Z kolei program MÜREN-PREVEZE ma na celu lokalną modernizację systemów zarządzania bojowego okrętów podwodnych typu Preveze i obejmuje dostawę jednego systemu stacji naziemnej i czterech systemów dla okrętów. Trwa od 2017 roku i obejmuje wysiłek m.in. Meteksan Savunma, który odpowiada za opracowanie sprzętu wzmacniającego i przekształcającego sygnały analogowe z czujników na cyfrowe, a także przetwarzanie sygnału i kształtowanie wiązki sprzętu i oprogramowania dla tych sygnałów cyfrowych.

Czytaj też: Nowy wymiar bombardowania, czyli Golden Horde Sił Powietrznych USA

Po uzyskaniu MÜREN CMS okręty podwodne klasy Preveze będą mogły wystrzeliwać torpedy DM2A4 SeaHake i rodzime torpedy AKYA wagi ciężkiej zamiast Mark 24 Tigerfish. Będzie też mógł pochwalić się większą liczbą możliwości nawiązywania łączności. Sam w sobie zawiera podsystemy oparte na ADVENT w postaci Link 11, Link 22, JREAP (Joint Range Extension Applications Protocol), Multiple Tactical Data Link Systems i WAIS (Warship Automatic Identification System).