DDR5 dla Alder Lake z XMP 3.0. Intel po raz pierwszy ujawnił listę QVL

Do tej pory QVL, czyli specjalne listy, wskazujące kompatybilne w 100% moduły pamięci operacyjnej dla danych platform, ujawniali przede wszystkim producenci samych pamięci, jak i płyt głównych. Intel nigdy więc nie musiał się tym przejmować i rzeczywiście nigdy nie opublikował własnej QLV, ale to właśnie się zmieniło wraz z ujawnieniem listy DDR5 dla Alder Lake z XMP 3.0.
DesignWare IP, pierwszy kontroler i interfejs DDR5/DDR4 dla 5 nm SoC, interfejs DDR5/DDR4 dla 5 nm SoC
DesignWare IP, pierwszy kontroler i interfejs DDR5/DDR4 dla 5 nm SoC, interfejs DDR5/DDR4 dla 5 nm SoC

Pierwsza w historii lista certyfikowanych modułów pamięci od Intela

Intel ewidentnie wchodzi w swoją nową erę, patrząc po powrocie firmy na rynek kart graficznych, jak i wprowadzenie nowego rodzaju procesorów w ramach architektury x86, bo tych heterogenicznych. Najwyraźniej zmiany w postępowaniu Intela są znacznie głębsze, niż myśleliśmy do tej pory, co potwierdza sama oficjalna lista QVL, do której każdy może zajrzeć. Ta wskazuje swoiste “pewniaki”, jeśli idzie o DDR5, bo te dokładnie modele, które będą działać stabilnie i możliwie najwydajniej w danej konfiguracji, czyli w XMP 3.0.

Czytaj też: Najwydajniejszy laptop gamingowy, czyli GeForce RTX 3080 Ti z GA103 na horyzoncie

Tak certyfikowane DDR5 są jednak jedynie wskazówką i nie ma co do tego cienia wątpliwości, z czego zapewne zdaje sobie sprawę każdy, kto miał przynajmniej kilka przygód ze składaniem PCta od podstaw. Jak dobrze wiemy, oficjalnie obsługiwana szybkość transmisji danych w Alder Lake wynosi 4800 MT/s, czyli obejmuje DDR5-4800 o taktowaniu 2400 MHz.

Podkręcony Intel Core i9-12900K, Intel Core i9-12900K

Wszystko powyżej tej wartości jest uważane za pamięć podkręconą, która niekoniecznie zadziała, jako że odpowiada za to IMC, czyli zintegrowany kontroler pamięci procesora. Miejmy nadzieję, że jednak IMC w Alder Lake pokaże klasę, jako że w ciągu roku z pewnością doczekamy się DDR5 o transferach bliskich 10000 MT/s.

Czytaj też: Co oznacza PBP i MTP w procesorach Alder Lake, czyli wydajność w Maximum Turbo Power

Intel ujawnił listę DDR5 dla Alder Lake z XMP 3.0

Na wspomnianej liście QVL Intela znalazły się głównie dwukanałowe zestawy o pojemności 32 GB (2×16 GB) z nielicznymi opcjami 16 GB (2×8 GB). Około połowa wskazanych modeli pracuje na nominalnym napięciu 1,1 V, co tyczy się głównie podstawowych DDR5-4800 i nielicznych DDR5-5200.

Czytaj też: Jak prezentują się ceny kart graficznych? Najnowsze dane odpowiadają

Wszystkie wydajniejsze modele wymagają już wyższego napięcia i to nie tylko rzędu 1,25 V, ale też 1,35 V przy transferach rzędu 6600 i najwyższym 6666 MT/s z następującymi opóźnieniami CL 40-40-40-76. Te najwydajniejsze na ten moment moduły ma w swojej ofercie jedynie firma G.Skill, która zapowiadał też nieco wydajniejsze DDR5-6800.