Tureckie drony Bayraktar TB2 dla Polski sięgną po włoskie radary

W maju bieżącego roku Polska ogłosiła zakup 24 egzemplarzy Bayraktar TB2, czyli przykładów bojowego bezzałogowego aparatu latającego (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle). Nie oznacza to jednak, że już wtedy powiedziano na ich temat wszystko, co potwierdzają najnowsze doniesienia z SavunmaSanayiST, które zdradzają rodzaj radarów, po które sięgną drony Bayraktar TB2 dla Polski.
Tureckie drony Bayraktar TB2, Bayraktar TB2,
Tureckie drony Bayraktar TB2, Bayraktar TB2,

Polskie drony Bayraktar TB2 sięgną po radary Leonardo Osprey 30

Te bojowo-rozpoznawcze drony latające klasy MALE są dosyć “młodym” sprzętem, jako że swój pierwszy lot zaliczyły w 2014 roku. Mierzące 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości skrzydeł Bayraktar TB2 wzbijają się na pułap nawet 8200 metrów, rozwijają prędkość do 220 km/h, a ich zasięg wynosi 150 km za sprawą pojedynczego silnika Rotax 912 iS o mocy 100 KM, który ma dostęp do 300 litrów paliwa.

Czytaj też: Historia o tym, jak bombowce B-52 zestrzeliły myśliwce MiG-21

Polska zakupiła 24 egzemplarze Bayraktar TB2, które mają trafić w ręce wojska do końca 2024 roku z 22,5-kilogramowymi naprowadzanymi laserowo bombami Roketsan MAM-L i 8,5-kg MAM-C, które chwalą się zasięgiem kolejno ponad i do 8 kilometrów. Jednak wydany na nie prawie miliard złotych posłuży też na inne cele, bo umowa obejmuje mobilne stacje kontroli, symulatory, radary SAR, pakiety części zamiennych oraz szkolenia.

Czytaj też: Prowizoryczne bombowce z samolotów transportowych USA? Znamy ważną datę dla Rapid Dragon

Co ważne, polskie drony Bayraktar TB2 będą pierwszymi, które otrzymają włoskie sprzęty. O tym właśnie poinformował serwis SavunmaSanayiST, podając się na własne źródła i wskazując, że te drony sięgną po włoskie radary Leonardo Osprey 30 z antenami AESA (aktywnym elektronicznym skanowaniem). Ponoć firma Leonardo dostarczy łącznie osiem zestawów Osprey 30, co oznacza, że tylko co trzeci dron je otrzyma.

Czytaj też: OpFires, czyli mobilne wyrzutnie hipersonicznych pocisków z ogromnym potencjałem

Specyfikacja i możliwości radarów Osprey 30 o zasięgu do 370 km są doskonale znane. Te lekkie radary wielofunkcyjne pracują w paśmie X, posiadają SAR (syntetyczną aperturę) oraz różną liczbę anten AESA z technologią arsenku galu, na które składa się 256 modułów nadawczo-odbiorczych. Z takim zapleczem te radary mogą śledzić poruszające się obiekty, mapować teren, czy zapewniać informacje pogodowe.