Karty GeForce RTX 3000 oraz Radeon RX 6000 są już z nami od roku, a ceny…

We wrześniu ubiegłego roku swoją premierę zaliczyły karty graficzne GeForce RTX 3000, a dwa miesiące później AMD ujawniło swoje modele Radeon RX 6000. Od debiutu kart nowej generacji na rynku minęło więc ponad 12 miesięcy, a ich ceny zaliczały wzloty i nieliczne spadki przez cały bieżący rok. Dziś możemy podejrzeć, jak na tę chwilę prezentują się one, dzięki opracowaniu udostępnionemu przez 3DCenter.org i HardwareUnboxed.
Domniemany GeForce RTX 3090 Ti na PCIe 5.0, GeForce RTX 3090 Ti, NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti, RTX 3090 Ti
Domniemany GeForce RTX 3090 Ti na PCIe 5.0, GeForce RTX 3090 Ti, NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti, RTX 3090 Ti

Po całym roku obecności kart graficznych nowej generacji na rynku, ich ceny nadal przerażają i nic nie wskazuje na to, że ulegnie to poprawie

Na samym początku warto podkreślić, że stało się to, czego wielu oczekiwało, choć trudno było od początku w to uwierzyć. Wedle obu źródeł faktyczna dostępność kart graficznych nie stanowi już problemu, ponieważ te coraz liczniej napływają już do magazynów. Problem w tym, że nadal ich cena ma się nijak do poziomów MSRP ujawnionych zarówno przez NVIDIA, jak i AMD. Oczywiście większość modeli obejmuje specjalne wydania od firm pokroju ASUSa, MSI, czy Gigabyte, które same w sobie są droższe, niż te referencyjne.

Czytaj też: Jak włączyć NVIDIA Image Scaling na grafikach AMD i Intela?

Jednak i tak obecnie karty graficzne kosztują prawie dwa razy więcej, niż powinny. Jest to spowodowane samymi sklepami, które nadal niechętnie obniżają swoje marże, bo znajdujący się “nad nimi” w łańcuchu dostaw dystrybutorzy i producenci kart graficznych nie obniżają narzucanych przez siebie sugerowanych cen detalicznych. Nie pomaga w tym rosnąca wartość kryptowalut, czy zbliżający się sezon świąteczny. Przez te dwa czynniki sklepy wiedzą, że jesteśmy w stanie po prostu zapłacić “ekstra”.

Czytaj też: Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Co pokazała?

Tak też w Europie, a szczególnie w Niemczech i Austrii karty graficzne GeForce RTX 3000 mają teraz wyższą średnią cenę w porównaniu z październikiem i to o całe 95% względem MSRP. W tym samym czasie średnia wartość kart Radeon RX 6000 spadła, ale tylko dlatego, że sklepy otrzymały świeże dostawy tańszych i mniej wydajnych wariantów (bez dopisku “XT”). W przypadku oferty AMD średnia cena przewyższa MSRP o 90%, co stanowi pierwszy taki moment od lipca, kiedy pod kątem średnich podwyżek AMD wypada lepiej od NVIDIA.

Czytaj też: Wygląda na to, że Intel planuje dwa warianty karty graficznej Arc Alchemist DG2-128

Wchodząc w szczegóły kart GeForce RTX 3000, tak naprawdę większość modeli z tej rodziny (pomijając RTX 3080 Ti, który zaniża wynik), są ponad dwukrotnie droższe.