Porozumienie UKE i operatorów. Rusza Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej

CRKE, czyli Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej, będzie miejscem wymiany informacji z zakresu bezpieczeństwa i integralności sieci komórkowych. To efekt rzadkiego porozumienia UKE i operatorów.
Porozumienie UKE i operatorów. Rusza Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej

Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej wynikiem rzadko spotykanego porozumienia

W zasadzie newsem samym w sobie może być fakt, że doszło do porozumienia UKE i operatorów w jakiejkolwiek sprawie. Zazwyczaj regulator spiera się z przedstawicielami rynku lub też (częściej) odwrotnie. Tym razem mamy zgodność, efektem której będzie uruchomienie przez UKE ISAC (ang. Information Sharing and Analysis Center) o nazwie Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej.

Czytaj też: Takiego testu OPPO Reno6 5G nie widzieliście. Oto zwycięzca naszego konkursu

Czym jest Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej?

CRKE ma być miejscem wymiany doświadczeń i współdziałania w przeciwdziałaniu zagrożeń, jakie mogą dotknąć współczesne sieci telekomunikacyjne. Pracować będzie nad tym grupa robocza, w skład której wejdą przedstawiciele wszystkich stron porozumienia (UKE i operatorów).

ISAC nie odnosi się tylko do telekomunikacji. Wyróżnia się jego trzy typu – krajowe, sektorowe i międzynarodowe. W Europie obecnie działa ponad 20 sektorowych (np. lotnicze, finansowe czy energetyczne) i właśnie takim będzie też CRKE. Będzie realizować unijne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych oraz zapisów, które w końcu może kiedyś wprowadzi nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też: Po raz pierwszy żołnierze USA stawili czoła wrogim robotom w ramach ćwiczeń

Zawarte właśnie porozumienie i doświadczenia zdobyte podczas jego działania będą stanowiły wkład do CRKE. Centrum będzie działało w szerszym zakresie i będzie otwarte na pozostałych operatorów i przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Już teraz gorąco zachęcam do akcesu w momencie jego powstania, bo pozwoli nam to poprzez kontakty robocze lepiej poznać się nawzajem i podnieść poziom zaufania, a co za tym idzie, zmniejszyć koszty działania i poprawić poziom cyberbezpieczeństwa. Szczególnie zapraszam telekomy z sektora MŚP, dla których aspekty bezpieczeństwa są tak samo istotne jak dla „dużych” operatorów, ale specyfika rynku pracy specjalistów z tej branży jest dla nich mniej przychylna– napisał na blogu prezes UKE Jacek Oko.

Budżet CRKE to ok 27 mln złotych, a środki będą pochodzić z funduszy europejskich, w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Nie mogę wyzbyć się wrażenia, że ostatecznie CRKE może być tylko wydmuszką i powstał tylko dlatego, że Program Polska Cyfrowa ma punkty, które w jakiś sposób trzeba zrealizować. Czytaj – na coś trzeba wydać pieniądze. Bo patrząc na to, że ogólnie rzecz biorąc, rządzący wiedzą lepiej w kwestii cyberbezpieczeństwa, czego dowodem są próby przepchnięcia nowelizacji Ustawy i Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa bez względu na głosy krytyki, ciężko jest mi wyobrazić sobie wymianę doświadczeń między operatorami, a regulatorem. Bardzo chętnie jednak się pomylę i czekam na pierwsze efekty współpracy.