Samsung dąży do niezależności. Chipy Exynos będą wykorzystywane częściej

Choć Samsung ma swój własny niestandardowy chip, to w swoich smartfonach korzysta także z procesorów Qualcomm czy MediaTek. Teraz nowe informacje wskazują, że firma zamierza iść bardziej w ślady Apple, skupiając się bardziej na wykorzystaniu SoC Exynos.
Samsung, Procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga, Exynosy z mRDNA mogą obrać nowe oblicze
Samsung, Procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga, Exynosy z mRDNA mogą obrać nowe oblicze

Samsung będzie produkował więcej smartfonów z chipem Exynos

W przeciwieństwie do takiego Apple, które w swoich urządzeniach wykorzystuje jedynie własne procesory, Samsung nie waha się używać chipów firm trzecich. Obecnie jedynie 20% wszystkich smartfonów producenta napędzanych jest przez Exynos, zaś reszta przez układy Qualcomm i MediaTek. Niedawno serwis The Elec dał nam wgląd w plany firmy na przyszły rok. Dowiedzieliśmy się z nich, że na 68 przyszłorocznych modeli, aż 31 ma napędzać Snapdragon, 20 Exynos, 14 Dimensity, zaś 3 układ od UNISOC .

Czytaj też: Samsung aktualizuje One UI 4. Dla jednych nowa beta, dla innych ulepszona stabilna wersja

Teraz z kolei doniesienia wskazują o zmianie planów. Samsung może w najbliższej przyszłości zacząć dążyć do większej niezależności, zmniejszając w swoich smartfonach udział procesorów od Qualcomma. Jak podaje ITHome, już w przyszłym roku producent ma zamiar dwu- lub nawet trzykrotnie zwiększyć wykorzystanie Exynosa w swoich urządzeniach. Oznacza to, że procesor znajdzie się także w smartfonach klasy średniej, w których teraz dominują układy Snapdragon.

Czytaj też: Xiaomi powiększy serię MIX szybciej niż się spodziewaliśmy. Zbliża się Xiaomi MIX 5?

Takie podejście ma również związek z globalnym niedoborem chipów. Wystarczy prześledzić problemy z Galaxy S21 FE, którego premierę kilkukrotnie przekładano, a nawet mówiono o anulowaniu produkcji, właśnie ze względu na brak chipów Snapdragon 888. Takie problemy znacznie wpływają na harmonogram i wprowadzają zamieszanie, któremu ma zapobiec zwiększenie udziału Exynosa w produkowanych modelach.