Specyfikacja 65-watowych Alder Lake-S, czyli słabszych Intel Core 12. generacji

Intel 4 listopada wrzucił na rynek sześć pierwszych procesorów Core 12. generacji w postaci najwydajniejszych modeli z trzech odmiennych segmentów, bo i9, i7 oraz i5, ale z serii -K. Wszystkie łączy jednak TDP rzędu 125 watów, więc zarówno wysokie zegary, potencjał OC, jak i wysokie temperatury. Nic więc dziwnego, że wielu chętnych na nowe procesory Intela czeka na tańsze i bardziej wyważone alternatywy, a tak się składa, że specyfikacja 65-watowych Alder Lake-S, czyli tych modeli, nie jest żadną tajemnicą.
Wydajność Intel Core i5-12400F, Intel Core i5-12400F
Wydajność Intel Core i5-12400F, Intel Core i5-12400F

Intel wprawdzie tego nie wyjawił, ale specyfikacja 65-watowych Alder Lake-S jest już nam doskonale znana

Intel oczywiście nie ujawnił ich jeszcze i z zaprezentowaniem tych 65-watowych układów czeka zapewne na targi CES 2022, czyli pierwsze dni stycznia nowego roku, którym powinny towarzyszyć płyty z niższej półki (m.in. B660). Nie przeszkodziło to jednak wielu firmom z wyjawieniem tajemnicy znacznie wcześniej. Przykładem tego jest Dell, czy Dospara(patrzcie poniżej), co uzupełniły listy przygotowane przez FanlessTech, jak i 3DCenter.

Czytaj też: Kontroler i dysk SSD PCIe 5.0 od FADU Technology. Znamy szczegóły wydajności

Na podstawie wszystkich tych informacji możemy odpowiedzieć na wiele. Nie tylko na pytanie co do tego, jak będzie prezentować się specyfikacja 65-watowych Alder Lake-S, ale też tych jeszcze słabszych, bo 35-watowych modeli w formie wersji -T. Te będą ciągle dostępne dla komputerów stacjonarnych i podobnie jak te nieco wydajniejsze, w większości postawią na wyłącznie jeden rodzaj rdzeni (Performance-Cores “Golden Cove”), a nie dwa.

Czytaj też: AMD pokazało przyszłość kart graficznych i procesorów. Szczegóły Instinct MI200 i Zen 4

Osobno i pieczołowicie zajmijmy się tym zdecydowanie najważniejszym procesorem, czyli Core i5-12600. Ten ma mieć do zaoferowania jako ten “pierwszy” tylko rdzenie Performance, patrząc na najwyższe poziomy wydajności. Mówiąc dokładnie, ma ich oferować dokładnie sześć, więc i 12 wątków o taktowaniu podstawowym 3,3 GHz, podczas gdy jego pamięć L2 wyniesie 7,5 MB.

Oczywiście poświęciliśmy Core i5-12600 więcej uwagi nie bez powodu, a dlatego, że że “sześćsetki z serii i5” są od wielu generacji wskazywane na te najlepsze pod kątem stosunku ceny do wydajności, jeśli idzie o gry. W nowej generacji ten tytuł może podkraść mu jednak Intel Core i5-12400 o tej samej konfiguracji rdzeni, ale z niższymi zegarami zważywszy na to, jak pokaźną wydajność niedawno zaprezentował w przedpremierowym teście.