Zdjęcia kart graficznych Intela ujawnione. Jak wyglądają Intel Arc z GPU Alchemist?

Wiemy, że pierwsze karty graficzne Intela dla graczy zadebiutują na początku następnego roku (najpewniej podczas targów CES 2022). Będą to ponoć karty o nazwie Intel Arc aXXXX, które sięgną po rdzenie DG2, znane też pod nazwą Alchemist na bazie mikroarchitektury Xe-HP. Dziś poznaliśmy kolejny element układanki, bo światło dzienne ujrzały nieoficjalne zdjęcia kart graficznych Intela.
Karty graficzne Intel Arc, Intel Arc, Intel, karty Intela, Alchemist, DG2
Karty graficzne Intel Arc, Intel Arc, Intel, karty Intela, Alchemist, DG2

Zdjęcia pochodzą z kanału Moore’s Law Is Dead, którego twórca w przeszłości zapewniał już światu przedpremierowe spojrzenie zarówno na informacje, jak i wygląd wielu produktów na rynku PC. Tym razem kanał opublikował rzeczywiste zdjęcia flagowej karty graficznej Arc Alchemist oraz rendery tej najsłabszej, co w obu przypadkach dotyczy najpewniej modeli referencyjnych w stanie przedprodukcyjnym. Nie wiemy jednak, czy dokładnie takie karty finalnie trafią na rynek.

Czytaj też: [Aktualizacja] Premiera procesorów Intel Core 12. generacji. Znamy ceny w Polsce

Co pokazują zdjęcia kart graficznych Intela?

Jak to na karty graficzne przystało, Intel nie mógł specjalnie zaszaleć z wyglądem i obudową, będąc zmuszony do spełnienia stosownych warunków oraz standardów. Na tych materiałach Intel Arc z GPU Alchemist wyglądają więc standardowo, sięgając po doskonale znane nam chłodzenia powietrzne, ukryte pod przyjemną dla oka srebrną obudową z wytłoczeniami.

Czytaj też: Tajemnica nowych procesorów Intela. Co 12. generacja Core kryje pod maską?

To chłodzenie składa się zarówno z radiatora, jak i wentylatorów rozpraszających z niego temperaturę oraz tylnego śledzia z wyjściami wideo (3xDisplay Port oraz jednym HDMI), obok których znalazły się “żeberka” umożliwiające ciepłemu powietrzu ucieczkę poza obudowę komputera.

W przypadku flagowego wariantu, jego rdzeń graficzny DG-512EU będzie składał się z 8 Render Slice, przekładających się na 32 rdzenie Xe, 512 silników wektorowych i 4096 jednostek ALU. Wedle porównań przygotowanych przez 3DCenter, ten rdzeń zaoferuje więcej TMU i ROP niż modele konkurencji w postaci NVIDIA i AMD, bo jego 4096 jednostek do obliczeń FP32 przewyższy 2560 obecnych w Radeonach RX 6700 XT i 3072 (tych praktycznych, a nie tych teoretycznych) w GeForce RTX 3070. Zaoferuje jednak mniej jednostek z myślą o operacjach Ray-Tracingu, ale brak wiedzy o naturze ich działania sprawia, że trudno na ten moment dokonywać jakichkolwiek porównań.

Czytaj też: Expander-Z to nie mała karta graficzna, a karta rozszerzeń dla SSD PCIe 5.0 od MSI

Wszystko to przy połączeniu z 16 GB pamięci GDDR6 i z poziomem TDP wyznaczonym na 225 W. Zdają się to potwierdzać dwa złącza zasilania umieszczone w połowie karty, choć na samym końcu czarnego laminatu, które sprowadzają się do połączenia 8- oraz 6-pinowej wtyczki. Ta drukowana płytka powinna być jednak zasłonięta stosownym backplate w wersji finalnej, jako że przedstawiony poniżej model DG2-128EU ewidentnie go posiada.

Intel Arc Alchemist pokazał się na renderach, przedstawiających model o tym samym charakterze, jeśli idzie o wygląd. Jej rdzeń DG2-128EU ma być wyposażony w 1024 jednostki cieniujące FP32 i nawet 8 GB pamięci GDDR6 przy TDP około 75 W, co ma uczynić go alternatywą dla starszych kart graficznych na rynku (Radeon RX 5000, GeForce GTX na bazie Turing).