Karty graficzne Intel Arc, Intel Arc, Intel, karty Intela, Alchemist, DG2

Zdjęcia kart graficznych Intela ujawnione. Jak wyglądają Intel Arc z GPU Alchemist?

Wiemy, że pierwsze karty graficzne Intela dla graczy zadebiutują na początku następnego roku (najpewniej podczas targów CES 2022). Będą to ponoć karty o nazwie Intel Arc aXXXX, które sięgną po rdzenie DG2, znane też pod nazwą Alchemist na bazie mikroarchitektury Xe-HP. Dziś poznaliśmy kolejny element układanki, bo światło dzienne ujrzały nieoficjalne zdjęcia kart graficznych Intela.

Zdjęcia pochodzą z kanału Moore’s Law Is Dead, którego twórca w przeszłości zapewniał już światu przedpremierowe spojrzenie zarówno na informacje, jak i wygląd wielu produktów na rynku PC. Tym razem kanał opublikował rzeczywiste zdjęcia flagowej karty graficznej Arc Alchemist oraz rendery tej najsłabszej, co w obu przypadkach dotyczy najpewniej modeli referencyjnych w stanie przedprodukcyjnym. Nie wiemy jednak, czy dokładnie takie karty finalnie trafią na rynek.

Czytaj też: [Aktualizacja] Premiera procesorów Intel Core 12. generacji. Znamy ceny w Polsce

Co pokazują zdjęcia kart graficznych Intela?

Jak to na karty graficzne przystało, Intel nie mógł specjalnie zaszaleć z wyglądem i obudową, będąc zmuszony do spełnienia stosownych warunków oraz standardów. Na tych materiałach Intel Arc z GPU Alchemist wyglądają więc standardowo, sięgając po doskonale znane nam chłodzenia powietrzne, ukryte pod przyjemną dla oka srebrną obudową z wytłoczeniami.

Czytaj też: Tajemnica nowych procesorów Intela. Co 12. generacja Core kryje pod maską?

To chłodzenie składa się zarówno z radiatora, jak i wentylatorów rozpraszających z niego temperaturę oraz tylnego śledzia z wyjściami wideo (3xDisplay Port oraz jednym HDMI), obok których znalazły się „żeberka” umożliwiające ciepłemu powietrzu ucieczkę poza obudowę komputera.

W przypadku flagowego wariantu, jego rdzeń graficzny DG-512EU będzie składał się z 8 Render Slice, przekładających się na 32 rdzenie Xe, 512 silników wektorowych i 4096 jednostek ALU. Wedle porównań przygotowanych przez 3DCenter, ten rdzeń zaoferuje więcej TMU i ROP niż modele konkurencji w postaci NVIDIA i AMD, bo jego 4096 jednostek do obliczeń FP32 przewyższy 2560 obecnych w Radeonach RX 6700 XT i 3072 (tych praktycznych, a nie tych teoretycznych) w GeForce RTX 3070. Zaoferuje jednak mniej jednostek z myślą o operacjach Ray-Tracingu, ale brak wiedzy o naturze ich działania sprawia, że trudno na ten moment dokonywać jakichkolwiek porównań.

Czytaj też: Expander-Z to nie mała karta graficzna, a karta rozszerzeń dla SSD PCIe 5.0 od MSI

Wszystko to przy połączeniu z 16 GB pamięci GDDR6 i z poziomem TDP wyznaczonym na 225 W. Zdają się to potwierdzać dwa złącza zasilania umieszczone w połowie karty, choć na samym końcu czarnego laminatu, które sprowadzają się do połączenia 8- oraz 6-pinowej wtyczki. Ta drukowana płytka powinna być jednak zasłonięta stosownym backplate w wersji finalnej, jako że przedstawiony poniżej model DG2-128EU ewidentnie go posiada.

Intel Arc Alchemist pokazał się na renderach, przedstawiających model o tym samym charakterze, jeśli idzie o wygląd. Jej rdzeń DG2-128EU ma być wyposażony w 1024 jednostki cieniujące FP32 i nawet 8 GB pamięci GDDR6 przy TDP około 75 W, co ma uczynić go alternatywą dla starszych kart graficznych na rynku (Radeon RX 5000, GeForce GTX na bazie Turing).