SK Hynix ogłosiło pierwsze 24 Gb kości pamięci DDR5. Jakie pojemności umożliwią?

Zgodnie z oczekiwaniami, rynek pamięci operacyjnej nowej generacji powoli zaczyna wchodzić na nowy poziom. Podobnie jak wydajniejsze GDDR6 Samsunga, 24 Gb kości pamięci DDR5 od SK Hynix zaczęły właśnie trafiać do producentów, a ci mogą je testować i dążyć do ich integracji na własnych modułach pamięci.
SK Hynix ogłosiło pierwsze 24 Gb kości pamięci DDR5, DDR5 SK Hynix, SK Hynix pamięci
SK Hynix ogłosiło pierwsze 24 Gb kości pamięci DDR5, DDR5 SK Hynix, SK Hynix pamięci

Wiadomość jest o tyle ważna, że w rzeczywistości te 24 Gb kości pamięci DRAM są na ten moment najbardziej pojemne w skali całego rynku. To z kolei otwiera furtkę do jeszcze pojemniejszych modułów pamięci DDR5, ale w przypadku tych dokładnie kości DRAM, nie tylko. SK Hynix postarało się o znacznie więcej, umacniając swoją pozycję lidera na rynku pamięci tego rodzaju po tym, jak jako pierwsza w październiku 2020 roku zaczęła dostarczać DRAM nowej generacji.

Czytaj też: Materiały promocyjne Intel Core 12. generacji wyciekły. Core i5-12400F przetestowany

Od tego momentu minęło całe 14 miesięcy, a konsumenci mogą skorzystać z DDR5 wyłącznie w połączeniu z konkretnymi modelami płyt głównych Intela i procesorami Core 12. generacji. Daleko nam więc jeszcze do dominacji DDR5 nad DDR4, co zresztą trochę potrwa, patrząc na różnicę cenową i problemy z podażą, które w obecnej sytuacji na rynku w ogóle nie dziwią.

Na co pozwolą 24 Gb kości pamięci DDR5 od SK Hynix?

Dzięki SK Hynix, producenci będą mogli produkować moduły pamięci nowej generacji z użyciem pojemniejszych, bo nie 16, a 24 Gb kości pamięci DDR5. Wedle ogłoszenia firmy zostaną one przekute zarówno na 48, jak i 96 GB moduły. Te następnie będą trafiać do centrów danych, czy wysokowydajnych serwerów do przetwarzania dużych ilości danych i umożliwiających działanie sztucznej inteligencji.

Intel i SK Hynix mają długą historię silnej współpracy. Dzisiejsze ogłoszenie jest kolejną ilustracją współpracy naszych dwóch firm w celu dostarczenia rozwiązania 24Gb, które zaspokoi potrzeby naszych wspólnych klientów– powiedziała Carolyn Duran, wiceprezes działu Memory and IO Technologies w Intel Data Center and AI Group.

Czytaj też: Wydajniejsze GDDR6 Samsunga już u producentów. Trafią do kart graficznych nowej generacji?

Okazalsza pojemność to jednak nie wszystko. SK Hynix produkuje te 24 Gb kości DRAM z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii produkcyjnej 1anm z procesem EUV. To na tle dotychczasowych kości DRAM produkowanych zgodnie z procesem, zwiększa zarówno ich transfery o 33%, jak i ogólną wydajność produkcji. Dodatkowo zużycie energii tych układów spadło o 25% w porównaniu z obecnymi DRAM.

Wraz z premierą 24Gb DDR5, SK Hynix nawiązuje ścisłą współpracę z wieloma klientami świadczącymi usługi w chmurze. Będziemy nadal umacniać naszą pozycję lidera na rosnącym rynku DDR5 poprzez wprowadzanie zaawansowanych technologii i opracowywanie produktów– powiedział Kevin (Jongwon) Noh, prezes i dyrektor ds. marketingu w SK Hynix.