Nowy przeciek rzuca więcej światła na mozliwości MediaTek Dimensity 9000

MediaTek zaprezentował niedawno swój najnowszy flagowy SoC Dimensity 9000, dając nam sporo informacji o możliwościach. Jednak dopiero teraz, dzięki najnowszemu przeciekowi, dostajemy wgląd w wyniki testu, które pokazują procesor na tle konkurencji.
MediaTek Dimensity 9000 zaprezentowany. To pierwszy flagowy chipset firmy w litografii 4 nm
MediaTek Dimensity 9000 zaprezentowany. To pierwszy flagowy chipset firmy w litografii 4 nm

Jeśli chodzi o flagowce z Androidem, już niedługo zacznie się walka pomiędzy Exynosem 2200, Snapdragonem 8 Gen 1 i Dimensity 9000. Dwa z tych SoC już zadebiutowały, na premierę chipu Samsunga musimy jeszcze poczekać. Podobnie zresztą jak na smartfony w nie wyposażone, bo obecnie na rynku zadebiutowała tylko Motorola Moto Edge X30 z nowym Snapdragonem. Chip MediaTek ma trafić do pierwszych smartfonów pod koniec lutego i w podobnym czasie mają też pojawić się modele z serii Galaxy S22 wyposażone w nowego Exynosa.

Czytaj też: Potwierdzono premierę składanego smartfona Huawei P50 Pocket. Pojawi się w Europie?

Dimensity 9000 zdeklasował konkurencję w teście  AI Benchmark V5 Preview

Tymczasem dostaliśmy przeciek, ujawniający wyniki pierwszego testu, w którym chip MediaTek został porównany z konkurencją. I cóż, od razu trzeba powiedzieć, że Dimensity 9000 bije każdy inny chipset w prawie każdym teście. W tych testach flagowy chip tajwańskiego producenta konkurował z Google Tensor , Exynos 2100, Kirin 9000 , Snapdragon 888 , a nawet z innymi układami Dimensity.

Najwyższy wynik został osiągnięty w teście AI, w którym Dimensity 9000 zdobył aż 692,5 punktów, czyli o 2,7 razy więcej niż Google Tensor, 2,7 x niż Exynos 2100 i aż 4,2 x niż Snapdragon 888. Pod względem możliwości sztucznej inteligencji mamy tu więc ogromną przewagę, która znacząco wpłynie na działanie takich funkcji, jak rozpoznawanie twarzy, fotografia czy rozszerzona rzeczywistość. Nie oznacza to jednak ogólnej przewagi pod względem szybkości obliczeń. Warto też pamiętać, że w teście nie pojawił się ani najnowszy Exynos, ani Snapdragon 8 Gen 1, a to na te porównanie czekamy najbardziej. Choć plotki już wspominają, że podobno w teście AI flagowy SoC Qualcommu osiągnął około 560 punktów.

MediaTek Dimensity 9000 zaprezentowany. To pierwszy flagowy chipset firmy w litografii 4 nm

Czytaj też: Xiaomi zapowiada nową technologię baterii. Większa pojemność przy takiej samej objętości?

Znany leakster Digital Chat Station ujawnia natomiast, że MediaTek Dimensity 9000 może nie mieć aż tak dużej przewagi nad Snapdragonem 8 Gen 1, jak wskazywało wiele raportów. Może on nieco górować pod względem temperatur przy niższym zużyciu energii, ale ogólna różnica wydajności nie będzie zbyt duża.