Należy on do rodzaju Methanoliparia i stanowi rodzaj hybrydy, która łączy w sobie właściwości mikroorganizmu rozkładającego ropę naftową z właściwościami metanogenu, czyli mikroorganizmu produkującego metan. Szczegóły w tej sprawie zostały niedawno opublikowane na łamach Nature.
Czytaj też: Potrafią przekształcić metan w metanol. Wszystko w temperaturze pokojowej
Naukowcy odpowiedzialni za wyhodowanie tego archeona odkryli, że jego skład genetyczny zapewnia mu szereg niezwykłych możliwości. Chodzi przede wszystkim o zdolność do rozkładania różnego rodzaju węglowodorów. Poza tym, przedstawiciel rodzaju Methanoliparia posiada kompletny zestaw narzędzi do produkcji metanu.
Mikrob z rodzaju Methanoliparia jest tzw. archeonem
Autorzy badania dostarczali mikrobom różne rodzaje pożywienia i stosowali odmienne metody, dzięki którym oceniali, jak sobie z nimi radzą. Co ich zaskoczyło? Przede wszystkim to, że archeon aktywował wszystkie węglowodory za pomocą tego samego enzymu. W efekcie był on w stanie rozkładać nawet skomplikowane węglowodory o zaawansowanej strukturze.
Czytaj też: Dodatek srebra wystarczył, aby zapewnić światu najwydajniejsze mikrobiologiczne ogniwa paliwowe
Komórki Methanoliparia zostały wyhodowane na terenie jednego z największych pól naftowych w Chinach, zwanego Shengli. Analizy genetyczne wykazały jednak, że owe mikroby występują na całym świecie. Można je spotkać nawet w głębinach morskich. Autorzy badania zauważają, że zarówno ich powszechność jak i mnogość potencjalnych zastosowań sprawiają, że mikroby te będą niezwykle interesującymi obiektami badań.