Kiedy nowa turecka armata morska 76 mm trafi na służbę? Zakończono naziemne testy

Niedawno miały miejsce wyjątkowe, bo wieńczące rozwój nowej broni testy, w których udział wziął minister obrony Turcji Hulusi Akar oraz dowódcy tureckich sił zbrojnych. Zorganizował je turecki producent broni i amunicji Makine Kimya Endüstri (MKE), którego specjalny pokaz na poligonie Konya Karapinar z 2 grudnia potwierdził, że nowa turecka armata morska 76 mm trafi na służbę w 2022 roku.
nowa turecka armata morska 76 mm, turecka armata morska 76 mm,
nowa turecka armata morska 76 mm, turecka armata morska 76 mm,

Kilka dni temu turecka armata morska 76 mm została przetestowana na poligonie. Na służbę ma trafić już na początku 2022 roku

Podczas towarzyszącej testom ceremonii minister obrony Turcji pochwalił poprawiające się wyniki MKE, która kilka miesięcy temu została przekształcona w spółkę akcyjną. Podkreślał, że firma nadal jest związana z Ministerstwem Obrony, ale nowa struktura jej otwartości na rynek ma zapewnić jej wyższy potencjał w realizacji przyszłych projektów, bo odpowiednio więcej funduszy. Odniósł się też do obecnej sytuacji tureckiego wojska i wyposażenia (via Naval News).

Czytaj też: Wojskowe Humvee również zostaną zelektryfikowane. AM General zapowiedziało hybrydową wersję pojazdu

Produkcja krajowa i narodowa nie jest dla nas opcją, jest koniecznością. Nawet teraz niektóre z naszych żądań są odkładane na później, pozostają bez odpowiedzi, a prace są utrudniane, otwarcie lub pośrednio, w odniesieniu do licznych materiałów, które staramy się pozyskać od naszych przyjaciół i sojuszników. W rezultacie mamy do czynienia z poważnym ograniczeniem– powiedział podczas uroczystości minister obrony Turcji, Hulusi Akar.

Czytaj też: Rosja oddała pierwszy przeciwlotniczy system S-500 w ręce żołnierzy… ponoć

Wiemy, że po zakończeniu nadchodzących prób na morzu, ta nowa turecka armata morska 76 mm (wedle planu) wejdzie do służby w tureckiej marynarce wojennej w lutym 2022 roku. Nie podano jednak tego, na którym dokładnie okręcie zostanie zamontowany jej prototyp. Przynajmniej bezpośrednio, bo pośrednio ewidentnie wskazano na fregatę typu Perry lub korwetę typu Ada. Powodem ku temu było niedawne ujawnienie, że ta armata trafi na pokład okrętu z systemem zarządzania walką GENESIS/ADVENT.

Nowa turecka armata morska 76 mm jest już rozwijana od 2020 roku, choć prezentacji publicznej doczekała się w sierpniu 2021 roku. Całe 12 miesięcy trwały badania i rozwój nad nią, za co odpowiada wspomniany MKE, który korzystał z trzech firm prywatnych w formie podwykonawców. Prace zakończono z sukcesem, bo zmniejszono finalny koszt projektu o praktycznie połowę i wykorzystano w nim specjalną powłokę chłodzonej wodą lufy o długości 4700 mm, która znacząco zwiększy jej żywotność.

Czytaj też: Rosja rozwija zaplecze do walki z czołgami. Mowa o pociskach Kornet i Chrizantiema

Krajowa produkcja tej 76-mm armaty jest dla Turcji arcyważna, ponieważ to działo główne aż 32 jej okrętów wojennych. Wiemy, że wyróżnia się możliwością wykorzystywania specjalnych pocisków zapalających, czy możliwością cyfrowego sterowania. Z tych najważniejszych informacji warto wymienić zasięg rzędu 16 km, szybkostrzelność 80 pocisków na minutę i wagę 8500 kg po załadowaniu.