Jak prezentuje się ranking klientów TSMC? Apple na szczycie, a AMD…

AMD w ostatnim czasie coraz bardziej zaczęło polegać na firmie TSMC i jej fabrykach układów półprzewodnikowych. To z jednej strony skończyło się dobrze (AMD ma dostęp do jednych z najnowocześniejszych technik produkcyjnych), a z drugiej źle (dostępność kart graficznych Radeon na tle produkowanych z udziałem Samsunga GeForce RTX wskazuje to bezpośrednio). Dziś jednak nie o tym, czy wybór TSMC w czasach pandemii był dla AMD wyborem dobrym, a o tym, jak prezentuje się sam ranking klientów TSMC.
Szczegóły N4P od TSMC, N4P od TSMC, proces N4P, TSMC N4p
Szczegóły N4P od TSMC, N4P od TSMC, proces N4P, TSMC N4p

AMD staje się coraz ważniejsze dla TSMC i trend ten się utrzyma, choć poziomu Apple firma z pewnością nie przebije

Z fabryk Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. od kilku lat wyjeżdżają najbardziej zaawansowane i najbardziej zaawansowane układy logiczne. To właśnie im Apple zawdzięcza przewagę swoim smartfonom nad modelami konkurencji już przy samych podstawach. Dzięki produkcyjnemu zaawansowaniu TSMC, Apple obok autorskiego oprogramowania i rozbudowanej optymalizacji zapewnia swoim m.in. iPhone SoC wyprodukowane w najniższym możliwym procesie na rynku (w dniu premiery).

Czytaj też: Procesory i karty graficzne Intela do 2025 roku. Wyciek zdradza wiele

Jest zresztą traktowane przez TSMC priorytetowo i nic dziwnego – jest od dawna największym klientem firmy. Do tego stopnia, że przewyższa łączną sumę generowanego przychodu pozostałych firm z orientacyjnego rankingu “Top 10”, za którego opracowanie odpowiada serwis Bloomberg oraz DigiTimes.

Jak AMD radzi sobie z zasilaniem Ryzenów, PPT i PBO, AMD PPT, PPT, PBO, (Package Power Tracking

Dlatego też Apple jest traktowane priorytetowo nad pozostałymi firmami, a sama firma TSMC udowadniała już wielokrotnie, że jest wierna swoim długoletnim i większościowym klientom. Fani AMD powinni się więc cieszyć z pozornie skromnego generowania nieoficjalnego 4,36% ogólnych przychodów TSMC.

Czytaj też: Znamy szczegóły TSMC N4X. To specjalny proces produkcyjny do sprzętu HPC

 • Apple – 25,93%
 • MediaTek – 5,80%
 • AMD – 4,36%
 • Qualcomm – 3,90%
 • Broadcom – 3,77%
 • Nvidia – 2,83%
 • Sony – 2,54%
 • Marvell – 1,39%
 • STMicroelectronics – 1,38%
 • Analog Devices – 1,06%
 • Intel – 0,84%

Producent m.in. kart Radeon i procesorów Ryzen zwrócił się do TSMC po zrezygnowaniu z usług Global Foundries w 2018 roku po tym, jak firma przestała rozwijać nowoczesne technologie. Poprzez skupienie produkcji wszystkich swoich najbardziej zaawansowanych produktów u TSMC AMD szybko stało się trzecim największym klientem tej tajwańskiej firmy.

Czytaj też: Tranzystory VTFET obiecują podwoić wydajność przy tym samym poborze mocy

Ta pozycja AMD przed Broadcom, NVIDIA i Qualcomm pozwala firmie na negocjowanie lepszych warunków produkcyjnych, wcześniejszy dostęp do najnowocześniejszych technologii produkcyjnych, bliższą współpracę i nawet wpływ na rozwój węzłów produkcyjnych nowej generacji. Co najważniejsze, AMD będzie zostawiało w kieszeni TSMC coraz więcej i więcej, patrząc na najbliższa przyszłość i planowane przejecie Xilinx.