Specyfikacja Ryzen 9 6900HX wyciekła. Oto APU nowej generacji z potężną integrą

AMD podczas swojej konferencji na targach CES 2022 powinno wreszcie ujawnić swoje APU nowej generacji, które zastąpią obecną rodzinę Ryzen 5000 ‘Cezanne’. Mowa o procesorach z iGPU o nazwie kodowej Rembrandt, wśród których tym najwydajniejszym będzie układ Ryzen 9 6900HX. Wspominamy o tym nie bez powodu, a przez to, że właśnie wyciekła specyfikacja Ryzen 9 6900HX.
Specyfikacja Ryzen 9 6900HX, APU nowej generacji, APU nowej generacji od AMD, AMD APU nowej generacji, Ryzen 9 6900HX
Specyfikacja Ryzen 9 6900HX, APU nowej generacji, APU nowej generacji od AMD, AMD APU nowej generacji, Ryzen 9 6900HX

Wyciekła specyfikacja Ryzen 9 6900HX

Serwis Wccftech udostępnił nieoficjalne informacje na temat tego, co napędzi laptopy nowej generacji w przypadku AMD. Mowa więc o APU z serii Ryzen 6000, wśród których flagowcem będzie najpewniej właśnie Ryzen 9 6900HX, zapewniając pełen potencjał nowych podstaw zarówno dla CPU, jak i GPU. Będzie bowiem bazował na architekturze Zen 3+ (ulepszeniu obecnej Zen 3) w przypadku rdzeni procesora centralnego oraz RDNA2, jeśli idzie o zintegrowany procesor graficzny.

Czytaj też: DDR5 ofiarą swojego zaawansowania. Spodziewaliśmy się tego, a teraz mamy potwierdzenie

Oczywiście największe zmiany dotkną iGPU, bo przejście z przestarzałej architektury Vega 2 na RDNA2, która napędza konsole nowej generacji, a nawet komputer pokładowy nowych Tesli, będzie równoznaczne z ogromnym wzrostem wydajności. Aby to podkreślić, AMD postanowiło nadać tym iGPU nowe nazwy – Radeon 600M, z czego w APU Ryzen 9 6900HX znajdzie się układ graficzny Radeon 680M.

Jego specyfikacja w myśl liczby jednostek obliczeniowych (CU) pozostaje jednak nieznana. Podobnie, jak przepustowość, ale wcześniej domniemane testy tego iGPU wykazały wydajność na poziomie kart graficznych pokroju GTX 1660.

Czytaj też: Spójrzcie na pierwsze dyski SSD PCIe 5.0. Samsung i ADATA pokazali swoje produkty

Jednak niewiele laptopów będzie zmuszonych korzystać wyłącznie z takiego iGPU przy wymagających zadaniach, bo tak imponujące APU będzie najczęściej łączone z topowymi mobilnymi kartami NVIDIA z RTX 3080 Ti na czele. Zyska z kolei bardzo, ale to bardzo na obsłudze pamięci DDR5-4800, jako że GPU na podstawie RDNA2 “lubi się” z surową przepustowością.

Czytaj też: Szczegóły mobilnego Intel ARC Alchemist DG2-128EU. Ten GPU zmusił NVIDIA do reakcji

Jeśli idzie o sam procesor, Ryzen 9 6900HX nie zaskakuje liczbą rdzeni i taktowaniem. Nadal będzie oferował 8 rdzeni i 16 wątków, a jego maksymalne taktowanie będzie wynosiło 4,6 GHz, czyli tyle, co w przypadku Ryzena 9 5900HX. Jednak dzięki przejściu na 6nm proces technologiczny, powinien zużywać mniej energii. Z kolei pokład pamięci podręcznej obejmie 16 MB tej trzeciego i 4 MB tej drugiego poziomu.