Zmiana domyślnej przeglądarki w systemie Windows 11 nie będzie jednak tak problematyczna

Wygląda na to, że Microsoft postanowił posłuchać słów krytyki i ułatwić sposób zmiany domyślnej przeglądarki w systemie Windows 11. Jeśli nie będziemy chcieli korzystać z Edge, zmiana na alternatywny program nie będzie już tak uciążliwa.
edge 104, microsoft edge, edge 101, edge 98, edge 97, Windows 11, Microsoft Windows 11, monopol Edge, Edge Microsoft, Windows 11 Edge
edge 104, microsoft edge, edge 101, edge 98, edge 97, Windows 11, Microsoft Windows 11, monopol Edge, Edge Microsoft, Windows 11 Edge

Czasy, gdy przeglądarka Microsoftu służyła tylko i wyłącznie do pobrania Chrome’a czy Firefoxa już dawno mamy za sobą. W najnowszej odsłonie Egde zyskuje na popularności, oferując wydajność, umiarkowaną zasobożerność czy wygodną nawigację. To jednak nie oznacza, że każdy będzie chciał z niej korzystać, jak chciał to wymusić Windows 11. Do tej pory, chcąc dokonać zmiany domyślnej przeglądarki, konieczna była znajomość protokołów http, https i rozszerzeń, a to raczej nie jest wiedza, którą ma każdy przeciętny użytkownik Windowsa.

Czytaj też: Smartfony Huawei z 5G? Tak i nie, czyli premiera Hi Nova 9 5G

Oczywiście podczas pierwszego uruchomienia wybranej przeglądarki (o ile mieliśmy zainstalowanych ich więcej) pojawiało się okno dialogowe, z możliwością ustawienia przeglądarki jako domyślnej. Jeśli wybraliśmy Edge, kolejna zmiana była trudna i mozolna.

Kompilacja 22509 systemu Windows 11 przynosi wyczekiwaną zmianę

Użytkownik Twittera Rafael Rivera doniósł, że w kompilacji pojawił się specjalny przycisk w Ustawieniach przeglądarki, dzięki któremu dokonamy szybkiej i wygodnej zmiany domyślnej przeglądarki. Wystarczy więc zaledwie kilka kliknięć. Microsoft potwierdził, że zmiany są celowe, ale cały czas nie wiadomo, czy pojawi się w następnej dużej aktualizacji (już w 2022 roku), czy może szybciej, jako część mniejszej łatki. Na razie więc trwają testy, więc trudno powiedzieć, kiedy nowość trafi do wszystkich.

Czytaj też:Samsung Galaxy A73 powoli przygotowuje się do premiery. Co zdradza wyciek?

W Windows 11 Insider Preview Build 22509 udostępniony na Dev Channel w środę usprawniliśmy możliwość ustawienia przez niejawnego testera systemu Windows „domyślnej przeglądarki” dla aplikacji, które rejestrują się w HTTP:, HTTPS:, .HTM i .HTML,– wyjaśnia Aaron Woodman, wiceprezes ds. marketingu Windows (via The Verge)

Warto też wpomnieć, że w kompilacji 22509 pojawiło się też kilka poprawek dla systemu Windows 11. W menu Start pojawiły się nowe opcje dostosowywania, np. możliwość zobaczenia większej ilości przypiętych elementów. Wprowadzono również więcej ustawień z Panelu sterowania do aplikacji Ustawienia systemu.