Tak strzela Pancyr. Rosja pokazała nagranie zestawu przeciwlotniczego z 40 dronami na koncie

Rosyjskie samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr (wedle NATO SA-22 Greyhound) trafiły właśnie w światło reflektorów z dwóch względów. Zarówno za sprawą rosyjskiej telewizji, jak i kanału na YouTube tamtejszego ministerstwa obrony. Z jednej strony dostaliśmy bowiem informacje, że Pancyr zdołał zestrzelić już ponad 40 dronów w warunkach bojowych, a z drugiej wysokiej jakości nagranie, ukazujące go w akcji.
Tak strzela Pancyr, nagranie zestawu przeciwlotniczego, nagranie Pancyr, rosyjski Pancyr, nagranie zestawu pancyr
Tak strzela Pancyr, nagranie zestawu przeciwlotniczego, nagranie Pancyr, rosyjski Pancyr, nagranie zestawu pancyr

Rosyjski zestaw przeciwlotniczy Pancyr w akcji na nowym nagraniu

Zacznijmy może od tego, co jest “przyjemniejsze dla oka”, czyli samego nagrania. Je udostępnił oficjalny kanał rosyjskiego ministerstwa obrony (Минобороны России), zamieszczając w opisie, że ten materiał przedstawia bojowe użycie systemu Pancyr-S na poliginie Aszułuk zlokalizowanym na granicy z Kazachstanem. Nie był to jednak test przeprowadzony na potrzebę samego nagrania, bo w jego ramach te nowoczesne przeciwlotnicze zestawy udowodniły swoją skuteczność w zestrzeliwaniu wrogich dronów.

Czytaj też: Wojny Dronów: rosyjski Orion osiągnął pełną gotowość bojową

Jak na standardy wojskowe te opracowane w 2009 roku zestawy przeciwrakietowe są ciągle nowoczesne, a Rosja nieustannie dba o ich rozwój. Nic dziwnego, bo Pancyr mają na swoich barkach potrzebę obrony rosyjskich sił przed wrogimi samolotami, śmigłowcami, pociskami manewrującymi, dronami, czy różnego rodzaju precyzyjną amunicją. Są już zresztą na służbie od 2012 roku w różnych wariantach i sprawdzają się na niej najwyraźniej dobrze.

Czytaj też: Myśliwiec Typhoon z pierwszą krwią. Zestrzelił po raz pierwszy cel powietrzny

Te samobieżne przeciwlotnicze zestawy łączą dwie dwulufowe armaty automatyczne 2A38M kalibru 30 mm o szybkostrzelności rzędu 5000 pocisków na minutę z przeciwlotniczymi pociskami rakietowymi 57E6 lub 57E6-E. Bazują z kolei zarówno na podwoziach kołowych, jak i gąsienicowych, a ich obsługą zajmują się dwuosobowe zespoły.

Czytaj też: Strzelają 600 razy na minutę w cele oddalone o 3 km. Pierwsze AAGW z dwoma armatami przeciwlotniczymi dostarczone

W akcji możecie obejrzeć je powyżej, ale możemy być pewni, że wykorzystanie Pancyr na służbie jest już daleko zakrojone. Na potwierdzenie tych słów warto wspomnieć o materiale rosyjskiego kanału telewizyjnego, który poinformował o zestrzeleniu ponad 40 dronów tureckiej produkcji podczas walk w Syrii oraz Libii. Mowa zarówno o dronach Bayraktar, jak i Ankar, które ponoć nie stanowią żadnego wyzwania dla nawet średniozaawansowanych operatorów.