Dlaczego Wielka Brytania zablokowała Huawei? Bo Amerykanie im tak powiedzieli

Do 2027 sprzęt Huawei ma zniknąć z brytyjskich sieci 5G. Dlaczego? Bo tak chcieli Amerykanie.
Dlaczego Wielka Brytania zablokowała Huawei? Bo Amerykanie im tak powiedzieli

Ograniczenia dla Huawei i całkowita blokada po 2027 roku

W lipcu 2020 roku rząd Borisa Johnsona ogłosił decyzję w sprawie przyszłości Huawei w Wielkiej Brytanii. Od września 2021 roku operatorzy mieli przestać używać nowego sprzętu chińskiej firmy do budowy sieci 5G. Kara za złamanie zakazu to 100 tys. funtów. Z kolei do końca 2027 roku sprzęt Huawei ma zostać całkowicie usunięty z brytyjskich sieci 5G.

Operatorzy dostali więc wybór – albo od razu zrezygnować z zakupów, albo też mogli zrobić zapasy sprzętu na najbliższe lata. Zaryzykować, ale nigdy nie wiadomo jak zmieni się globalna polityka do 2027 roku.

Decyzja nastąpiła kilka miesięcy po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Huaweia i ogłosiły firmę zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Czy Brytyjczycy mieli podobne odczucia? Okazuje się, że nie do końca.

Czytaj też: 2 TB zamknięte w 3 cm. Na to pozwalają 176-warstwowe pamięci QLC Microna

Amerykanie powiedzieli, że lepiej zablokować Huawei, więc Brytyjczycy… go zablokowali

Jak informuje Euractive, do sprawy odniósł się Vince Cable, który przez pięć lat był ministrem biznesu i przemysłu w rządzie Davida Camerona. Podczas jego kadencji wielokrotnie przekonywał, że korzystanie z usług i sprzętu Huaweia nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Teraz Cable ujawnił, jak wyglądała sprawa wprowadzenia blokady na sprzęt chińskiego giganta. Decyzja miała nie mieć zupełnie nic wspólnego z bezpieczeństwem narodowym i została podyktowana presją ze strony Stanów Zjednoczonych. Amerykanie mieli zwyczajnie powiedzieć, że Huaweia trzeba zblokować, bo… Brytyjczycy powinno to zrobić. Więc zrobili.

Gdyby Wielka Brytania pozostała przy 5G (red. sprzęcie Huawei), bylibyśmy teraz w czołówce krajów korzystających z najbardziej zaawansowanych technologii. A nie jesteśmy – powiedział Vince Cable.

Warto dodać, że Stany Zjednoczone do dzisiaj nie zaprezentowały żadnych konkretnych dowodów na to, że Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Co więcej, Amerykanie podejmują coraz mniej zrozumiałe decyzje. Zagrożenie miały stanowić wyłącznie routery oraz sprzęt sieciowy Huawei. Tymczasem niedawno za groźne zaczęły być uważane… smartfony marki Honor.