Nowy katalizator montowany w kominach fabryk rozwiązałby problem emitowanego przez nie CO2

Sektor przemysłowy odpowiedzialny jest za całkiem sporą część całkowitej emisji dwutlenku węgla. Dlatego też naukowcy z OSU College of Science szukali sposobu na wykorzystanie emitowanego przez fabryki dwutlenku węgla i tym samym redukcji jego emisji. Sposób ten udało się znaleźć.
katalizator-zamiana-co2-przemysl

katalizator-zamiana-co2-przemysl

Chodzi o dość prosty w konstrukcji katalizator, który składa się z metaloorganicznego szkieletu wypełnionego tlenkiem propylenu. Taki zestaw może katalizować proces tworzenia cyklicznych węglanów, usuwając jednocześnie dwutlenek węgla z substancji emitowanych przez fabryki.

Czytaj również: Syntetyczne paliwa z promieni słonecznych, czyli co ma Słońce do ekologicznej benzyny i diesla?

Do tego węglany cykliczne to klasa związków, która cieszy się dość sporym zainteresowaniem ze strony sektora przemysłowego ze względu na swoje dość szerokie zastosowanie: można produkować z nich rozpuszczalniki, elektrolity akumulatorowe, czy nawet farmaceutyczne prekursory niektórych związków.

— To bardzo ekscytujące odkrycie. Możliwość bezpośredniego wykorzystania dwutlenku węgla z zanieczyszczonych źródeł oszczędza koszty i energię oddzielania go, zanim będzie można go wykorzystać do produkcji cyklicznych węglanów, co będzie dobrodziejstwem dla zielonej gospodarki – mówi Kyriakos Stylianou z OSU College of Science

To dobrze, że mamy coraz więcej pomysłów na wykorzystanie CO2

Wykorzystywanie dwutlenku węgla pozyskiwanego bezpośrednio z fabrycznych kominów brzmi świetnie. Ciekawe, jak na ten pomysł zareagują pozostałe podmioty, które już wcześniej zapowiadały, że wiedzą co zrobić z nadmiarem dwutlenku węgla w naszej atmosferze.

Czytaj również: SpaceX chce zamienić nadmiar CO2 z atmosfery w paliwo rakietowe

Wiele firm, w tym np. SpaceX czy Twelve chce na przykład wykorzystywać ten gaz cieplarniany do produkcji paliw lotniczych. Podejrzewam jednak, że każdy podmiot zainteresowany przetwarzaniem CO2 w coś pożytecznego dla ludzkości bardzo szybko stwierdzi, że dostępność tego gazu w naszej atmosferze jest tak dużo, że wystarczy go dla wszystkich.