Szybka i energooszczędna komunikacja na orbicie. CSL i JAXA przeprowadziły ważny eksperyment

Obecnie satelity komunikują się głównie za pomocą fal radiowych, które cechuje niewielka przepustowość i duże opóźnienie. Dlatego też CLS i JAXA w ramach programu Space Innovation through Partnership and Co-creation (J-SPARC) połączyli siły, aby przeprowadzić eksperyment polegający na przesłaniu kompletnego pliku danych w “symulowanym środowisku komunikacyjnym o niskiej jakości i podatności na błędy”.
Szybka i energooszczędna komunikacja na orbicie. CSL i JAXA przeprowadziły ważny eksperyment

Zamiast tradycyjnego modelu TCP/IP, CSL i JAXA wykorzystali własną technologię do przeniesienia komunikacji na orbicie na nowy poziom

Sony Computer Science Laboratories (CSL) i Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) w ramach swojej współpracy chcieli wykazać sens i skuteczność optycznego połączenia internetowego pomiędzy satelitami na niskiej orbicie i bezzałogowymi samolotami dla telekomunikacji stratosferycznej. Dzięki temu eksperymentowi obie organizacje stworzyły techniczne podstawy do komercjalizacji tej technologii.

Czytaj też: Chiński satelita Shijian-21 sprawdził się doskonale w roli kosmicznego holownika

Spodziewamy się, że doprowadzi to do przyszłych możliwości rozwoju biznesu w zakresie usług komunikacyjnych, takich jak małe terminale komunikacji optycznej zainstalowane na konstelacjach satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej lub bezzałogowe samoloty do telekomunikacji stratosferycznej– czytamy w ogłoszeniu CSL.

Możliwość przesyłania danych w tym środowisku ma zasadnicze znaczenie dla przyszłej komunikacji optycznej w stratosferze i na niskiej orbicie okołoziemskiej. W tym eksperymencie do jej nawiązania wykorzystano technikę Delay/Disruption-Tolerant Networking (DTN) firmy JAXA i metodę Forward Error Correction (FEC), która opiera się o technologii odczytu laserowego Sony Group

Czytaj też: Rosjanin zbudował prawdziwy miecz świetlny. Niestety broń działa tylko przez 30 sekund

Test, który obejmował demonstrację kompletnego transferu plików, miał miejsce w środowisku podatnym na komunikacyjne błędy. W tym celu zasymulowano eksperymentalne środowisko z charakterystycznym zakresem błędów w wolnej przestrzeni kosmicznej. Ten jest tak ogromny, że komunikacja za pomocą konsumenckich technologii łączności (z wykorzystaniem modelu TCP/IP) była niemożliwa z powodu niskiej jakości sygnału.

Czytaj też: Robot chirurgiczny STAR przeprowadził samodzielną operację. Pacjentem była świnia

Jednak z wykorzystaniem technologii CSL i JAXA (FEC i DTN) w tym środowisku plik danych został przesłany pomyślnie z prędkością 446 Mb/s. To potwierdziło jej skuteczność i było równoznaczne z osiągnięciem “wysokiej jakości i szybkiej komunikacji podobnej do naziemnej usługi internetowej”.

Dzięki tej udanej demonstracji, już w zasięgu wzroku mamy technologię spełniającą wymagania wysokiej prędkości, wysokiej przepustowości i niskiego zużycia energii w ramach optycznej usługi internetowej typu punkt-punkt w stratosferze lub na niskiej orbicie okołoziemskiej – przekonuje ogłoszenie CSL.