NASA brakuje astronautów. To kolejne utrudnienie na drodze do realizacji misji

Jak wynika z nowego raportu wydanego przez agencję Office of Investigator General, NASA może cierpieć ze względu na niewystarczającą liczbę astronautów.
NASA brakuje astronautów. To kolejne utrudnienie na drodze do realizacji misji

W ostatnim czasie Amerykanie mieli nieco problemów z wykonywaniem założonych zadań w planowanych terminach. Koniec końców udało się jednak wystrzelić Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, choć stało się to z około dziesięcioletnim opóźnieniem. W przypadku rozpoczętego w 2017 roku Programu Artemis również możemy się przygotować na “obsuwę”. Jak dużą? Trudno stwierdzić, ale wiadomo, iż pierwotny termin umieszczenia ludzi na Księżycu, co miało nastąpić w 2024 roku, nie zostanie zrealizowany.

Czytaj też: W tym roku NASA rozpoczyna przygotowania do powrotu na Księżyc. Wspomogą ją prywatne firmy

Jednym z poważnych problemów, które przyczyniły się do takich przesunięć były cięcia budżetowe, których doświadczyła NASA. Agencja, mając do dyspozycji niższe finanse, ma trudności z dotrzymaniem kroku rozpędzającym się Chińczykom, których powoli można uznawać za liderów trwającego wyścigu kosmicznego. Ale kłopoty Amerykanów mają również inne, bardziej zaskakujące źródło: niedobór astronautów.

Obecnie na rzecz NASA działa znacznie mniej astronautów niż jeszcze 20 lat temu

Tak przynajmniej sugeruje raport wydany przez agencję Office of Investigator General. Z treści dokumentu wynika, że wielu amerykańskich astronautów odeszło na emeryturę, a jednocześnie w ich miejsce nie weszło wystarczająco wielu adeptów chętnych na eksplorację kosmosu.

Czytaj też: Marsa można przekształcić w drugą Ziemię. Główny naukowiec NASA przedstawi plan terraformowania

Jako że NASA wkracza w nową erę załogowych lotów kosmicznych, wliczając w to powrót na Księżyc i umieszczenie ludzi na Marsie, skuteczne zarządzanie korpusem astronautów – ludzi, którzy latają w misjach kosmicznych – jest kluczowe dla sukcesu Agencji. Astronauci są twarzą i głosem Agencji, która stara się zainspirować kolejne pokolenie odkrywców, naukowców i inżynierów. Po osiągnięciu szczytowej liczby prawie 150 astronautów w 2000 roku, wielkość korpusu zmniejszyła się wraz z zakończeniem misji promów kosmicznych w 2011 roku i obecnie wynosi 44 osoby, co stanowi jedną z najmniejszych kadr astronautów w ciągu ostatnich 20 lat. stwierdza raport