Samsung graficznym królem segmentu mobilnego? Procesor graficzny Xclipse 920 w Exynos 2200 przetestowany

Wedle dotychczasowych informacji Samsung miał pokazać swój wyjątkowy układ Exynos 2200 w pełni 11 stycznia, ale to się nie wydarzyło, potencjalnie przesuwając datę premiery na 8 lutego. Są szanse, że podczas wydarzenia Galaxy Unpacked poznamy bowiem smartfony Galaxy S22, które będą właśnie wyposażone w te SoC. Ich arcyważnym elementem będzie GPU Xclipse 920 na bazie architektury AMD RDNA2, którego wydajność najwyraźniej poznaliśmy.
Samsung, Procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga, Exynosy z mRDNA mogą obrać nowe oblicze
Samsung, Procesory graficzne AMD w średniakach Samsunga, Exynosy z mRDNA mogą obrać nowe oblicze

W Geekbench pojawił się procesor graficzny Xclipse 920, zwiastujący sukces Samsunga

W ostatnich tygodniach Exynos 2200 nie pokazał się ze specjalnie dobrej strony. W teście wydajności w Geekbench jego procesor centralny zdobył 1014 i 3415 punktów odpowiednio w teście jedno- i wielordzeniowym. To w teorii świetny wynik, ale na tle konkurencyjnego Snapdragona 8 Gen 1. niespecjalnie, bo ten może pochwalić się odpowiednio 1226 i 3462 punktami, znacząco przewyższając tym samym wydajność Exynosa 2200, bo o dobre 20%.

Czytaj też: Ponad 200 wafli w godzinę, dzięki TWINSCAN EXE:5200. Intel kupił nowoczesny system produkcji High-NA EUV

CPU w Exynos 2200 buduje zestaw 8 rdzeni w układzie 1 (ARM Cortex X2), + 3 (Cortex A710) + 4 (Cortex A510). Jeśli Samsung nie poprawi jego wydajności wraz z następnymi optymalizacjami i nie rozwiąże domniemanego problemu przegrzewania się i spadku zegarów, wszystko (dominacja nad konkurencją) pozostanie w rękach układu graficznego Xclipse 920 na bazie architektury RDNA2 od AMD. Dla przypomnienia, ta architektura jest podstawą dla najnowszych kart graficznych Radeon, czy konsol nowej generacji.

Czytaj też: Kolejny rozdział „tanio to już było”. Szykują się wzrosty cen procesorów i kart graficznych

Wedle nieoficjalnych informacji Xclipse 920 buduje aż sześć Compute Units, które w przypadku architektury RDNA2 zapewniają całe 384 Stream Processors, czyli rdzeni FP32, a więc tylko dwa razy mniej w porównaniu z stacjonarną kartą Radeon RX 6400. Nie zapewni to wprawdzie wydajności na poziomie komputerów desktopowych w kieszeni właścicieli Samsungów S22, ale i tak wniesie wydajność graficzną na rynku smartfonów jeszcze wyżej.

Zwłaszcza że Xclipse 920 z racji architektury RDNA2 powinien posiadać pamięć Infinity Cache, wsparcie funkcji Variable Rate Shading, Mesh Shaders i przede wszystkim rdzenie z myślą o Ray-Tracingu. Wszystko to przy świetnej wydajności energetycznej, ale teoria, to tylko teoria. Lepiej rzucić okiem na najnowszy test tego GPU w Geekbench, który zwiastuje ogromny sukces Samsunga:

Czytaj też: Porównanie modułów DDR5. Czy warto przepłacać za podkręcone modele?

Za tymi liczbami kryje się 50,7-procentowy wzrost wydajności (9143 vs 6050 punktów) w obliczeniach OpenCL względem najlepszego wyniku Snapdragona Gen 1 z GPU Adreno 730 (OnePlusa 10 Pro). Z kolei jeśli idzie o działanie w ramach API Vulkan, GPU Samsunga jest do 25,5% szybsze niż rozwiązania konkurencji (9143 vs do 7285).