Intel i TSMC współpracują, ale ciągle ze sobą rywalizują. Dzięki temu 3nm technologia TSMC ma być bezkonkurencyjna

Na rynku układów półprzewodnikowych robi się coraz ciekawiej. Intel wreszcie zdołał pokazać, na co stać jego 10-nm proces (Intel 7) i zapowiedział kontynuację swojego rozwoju w ramach Intel 4 oraz Intel 3 w następnych latach. TSMC z kolei realizuje już masową produkcję 7, 6, a nawet 5-nm krzemowych układów. Jednak to nie z nimi wiąże nadzieje na największy sukces w 2022 roku. Podczas ostatniej konferencji z inwestorami, dyrektor naczelny i finansowy TSMC jasno wskazali, że ich firma jest pewna wyższości nad konkurencją. Część z wypowiedzi bezpośrednio sugerowała, że TSMC znacząco wyprzedzi Intela, kiedy tylko rozpocznie produkcję układów w technologii 3 nm jeszcze w tym roku.
Plany TSMC, kiedy zadebiutuje druga generacja 3 nm procesu, 3 nm TSMC
Plany TSMC, kiedy zadebiutuje druga generacja 3 nm procesu, 3 nm TSMC

Co ciekawe, te informacje wyjrzały na światło dzienne akurat w momencie, w którym raport DigiTimes jasno podkreślił kolejny etap współpracy obu firm. W wyniku najnowszej umowy w północnej części Tajwanu powstanie nowa fabryka, w której TSMC będzie produkować 3-nm układy wyłącznie dla Intela. Następuje to kilka miesięcy po tym, jak dowiedzieliśmy się, że TSMC będzie produkowało cztery różne układy dla Niebieskich w Fab TSMC 18b w drugim kwartale 2022 roku. Wedle tych informacji, trzy z nich dotyczą rynku serwerowego, a jeden graficznego.

Czytaj też: Celeron dorównujący i9. Oto czego Intel dokonał w ledwie dwie generacje

Jednak zacieśniająca się współpraca TSMC z Intelem nie przeszkadza pierwszej firmie w jednoznacznym twierdzeniu, że jej technologia wkrótce przewyższy wszystko, co mają do zaoferowania konkurenci. Nic zresztą w tym dziwnego, bo TSMC świadczy usługi dla tak wielu firm, że powinno podkreślać swoje zaawansowanie technologiczne i nie zważać na swoich partnerów. Zwłaszcza że nie są zbyt wysoko w nieoficjalnym rankingu klientów TSMC:

 1. Apple – 25,93%
 2. MediaTek – 5,80%
 3. AMD – 4,36%
 4. Qualcomm – 3,90%
 5. Broadcom – 3,77%
 6. Nvidia – 2,83%
 7. Sony – 2,54%
 8. Marvell – 1,39%
 9. STMicroelectronics – 1,38%
 10. Analog Devices – 1,06%
 11. Intel – 0,84%

Czytaj też: Premiera GeForce RTX 3080 12 GB zaskakuje. Oto pierwsze niereferencyjne modele

Intel Ponte Vecchio składa się z 47 matryc krzemowych produkowanych w 4 różnych procesach technologicznych, które razem mają ponad 100 miliardów tranzystorów

Na ostatnim spotkaniu przedstawicieli TSMC z inwestorami powiedziano wiele rzeczy, zdających się sugerować, że technologia TSMC ma być bezkonkurencyjna po wprowadzeniu 3-nm układów do produkcji

Obecnie zdecydowanie możemy powiedzieć, że TSMC jest największym na świecie producentem układów krzemowych. Firmy pokroju AMD, NVIDIA, Apple czy Intel zgłaszają się do niego ze swoimi produktami (nowym projektem CPU, GPU czy SoC), a ten zaczyna przekuwać je na rzeczywistość, czyli układy krzemowe, które finalnie trafiają do naszych komputerów lub smartfonów.

TSMC ciągle dostaje ogromne zamówienia ze strony klientów i dlatego firma w bieżącym roku ma przeznaczyć od 40 do 44 miliardów dolarów na wydatki kapitałowe. CFO wspomniał, że większość z tych inwestycji będzie koncentrować się zaawansowanych technologicznie produktach, czyli procesach produkcji 7-, 5-, 3- i 2-nm układów.

Czytaj też: Co nowego wprowadził Windows 11 Preview Build 22533? Druga kompilacja w 2022 roku już dostępna

Dyrektor naczelny TSMC jest pewny, że jego firma może konkurować ze wszystkimi firmami, zajmującymi się produkcją układów półprzewodnikowych. To z kolei jasno sugeruje, że TSMC ma zamiar znacząco wyprzedzić amerykańskiego giganta w tym sektorze i dokona tego z wykorzystaniem procesu 3nm (N3). Co już wiemy o tej technologii? Na konferencji informacje o niej zostały podsumowane:

Technologia N3 będzie wykorzystywać strukturę tranzystorów FinFET, aby zapewnić najlepszą dojrzałość technologiczną, wydajność i koszty dla naszych klientów. Rozwój technologii N3 jest na dobrej drodze. Opracowaliśmy kompletną platformę obsługującą aplikacje HPC i smartfony. Produkcja N3 rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku. Nadal obserwujemy wysoki poziom zaangażowania klientów w N3 i spodziewamy się większej liczby nowych tape-outów [projektów zgłaszanych przez inne firmy] dla N3 w pierwszym roku w porównaniu do N5. Nasza 3-nanometrowa technologia będzie najbardziej zaawansowaną technologią produkcji układów zarówno w zakresie technologii PPE, jak i tranzystorowej, gdy zostanie wprowadzona na rynek. Dzięki naszej wiodącej pozycji technologicznej i silnemu popytowi ze strony klientów, jesteśmy pewni, że nasza rodzina N3 będzie kolejnym dużym i długotrwałym węzłem dla TSMC.