Pierwsze wystrzelenie pocisku BrahMos z pokładu indyjskiego niszczyciela P15B

Niszczyciel Visakhapatnam (D-66) stealth zawdzięcza swoją nazwę typowi, do którego się zalicza. P-15B jest bowiem zamiennie określany mianem Bravo i właśnie Visakhapatnam, ale dziś nie stricte o nich. Dziś o tym, że miało właśnie miejsce pierwsze wystrzelenie pocisku BrahMos z pokładu tego pierwszego indyjskiego niszczyciela rakietowego typu P15B.
wystrzelenie pocisku BrahMos, indyjskiego niszczyciela P15B, BrahMos, P15B
wystrzelenie pocisku BrahMos, indyjskiego niszczyciela P15B, BrahMos, P15B

Naddźwiękowe pociski manewrujące BrahMos w skrócie

Mierzący 70 cm średnicy pocisk BrahMos jest zaawansowanym pociskiem manewrującym, który może pochwalić się rozwijaniem naddźwiękowych prędkości. W wersji na okręty posiada 200-kilogramowe głowice wybuchowe, 650-kilometrowy zasięg i osiąga maksymalny pułap 15 kilometrów. Może atakować zarówno cele lądowe, jak i nawodne przy locie na wysokości ledwie 5 metrów nad poziomem wody, co razem z prędkością rzędu Mach 3,5 utrudnia jego wykrycie i przechwycenie przez systemy przeciwrakietowe.

Specjalny wariant BrahMos, indyjski naddźwiękowy pocisk manewrujący

Czytaj też: Odrzutowy dron Coyote radzi sobie doskonale z niszczeniem innych dronów

BrahMos wystrzelony z pokładu niszczyciela P15B

Pociski BrahMos, jako przystosowane do wymagań Indii rosyjskie pociski P-800 Oniks, podbiły w zeszłym roku nagłówki przez test swojej wersji powietrznej (BrahMos A). Wariant przeznaczony na pokład okrętów był testowany już wcześniej, ale 11 stycznia bieżącego roku miało miejsce te wyjątkowe, bo pierwsze wystrzelenie pocisku BrahMos z nowego niszczyciela typu P15B. Te pociski będą służyć jako trzon siły ognia indyjskiej marynarki wojennej, łącząc wysoką prędkość, zmniejszoną sygnaturę radarową i zwiększony zasięg.

Czytaj też: Zautomatyzowane zabójcze bronie mogą zachwiać światem. Potrzebujemy regulacji i zakazów

Sam w sobie test zakończył się pomyślnie i potwierdził zarówno sprawność systemów na pokładzie niszczyciela, jak i kompatybilność z tymi pociskami. Dzięki nim niszczyciele P15B będą jeszcze bardziej… niszczycielskie.

Indyjskie niszczyciele typu Visakhapatnam w skrócie

Każdy z niszczycieli rakietowych P-15B (plan obejmuje produkcję czterech) mierzy 163 metry długości, a ich wyporność sięga 7300 (długich) ton. Napędzają je cztery turbiny gazowe w ramach maszynowni typu COGAG, pozwalając rozwijać prędkości ponad 56 km/h. Po stronie zasięgu w grę wchodzi 7400 km przy prędkości 26 km/h, ale 300-osobowy personel ogranicza znacznie operacyjność tych niszczycieli, którą ocenia się na 45 dni po wypłynięciu.

Visakhapatnam, pierwszy niszczyciel rakietowy typu P-15B

Czytaj też: Wykrywa zagrożenia w odległości 470 km. Oto stacja radiolokacyjna Lanza 3D z szansą zasilenia europejskiej tarczy antyrakietowej

Po stronie konstrukcyjnej te największe indyjskie niszczyciele są przystosowane do obsługi jednocześnie dwóch śmigłowców wielozadaniowych. Doczekały się ponadto właściwości stealth poprzez udoskonalone ukształtowanie kadłuba i specjalne elementy pokładowe. Czerpią wiele z okrętów typu P-15A, co widać po stronie uzbrojenia (32 pociski przeciwlotnicze Barak 8, 16 pocisków przeciwokrętowych i lądowych BrahMos) oraz czujników (sonar BEL HUMSA-NG, IAI EL/M-2248 MF-STAR na paśmie S, Thales LW-08 na paśmie D).