Morska wersja Żelaznej Kopuły przetestowana. System obrony powietrznej C-Dome przetestowany na korwecie Saar 6

Iron Dome (z ang. Żelazna Kopuła) powstała za sprawą duetu kontrahentów obronnych – Rafael Advanced Defense Systems i Israeli Aerospace Industries. To naziemny przeciwpowietrzny i przeciwrakietowy system, na który składa się obecnie całe dziesięć baterii z systemem radarowym (AESA) ELM 2084 i trzema lub czterema wyrzutniami rakiet. Każda z nich jest uzbrojona w maksymalnie 20 rakiet przechwytujących Tamir w cenie 20000$ każdy. System obrony powietrznej C-Dome, to z kolei morska wersja Żelaznej Kopuły, która właśnie została przetestowana.
Morska wersja Żelaznej Kopuły, System obrony powietrznej C-Dome, korwecie Saar 6
Morska wersja Żelaznej Kopuły, System obrony powietrznej C-Dome, korwecie Saar 6

Korweta typu Saar 6 ‘Magen’ została wyposażona w system obrony powietrznej C-Dome, który właśnie sprawdzono w praktyce

Poniżej możecie obejrzeć ponad minutowe nagranie z testu C-Dome. Ta morska wersja Iron Dome niezbyt różni się od oryginału, bo wykorzystuje ten sam system dowodzenia i kierowania pocisku przechwytującego od mPrest oraz identyczne pociski. Współpracuje z kolei z radarami EL/M-2248 MF-STAR wyprodukowanymi przez Elta Systmes i będącymi częścią wyposażenia korwet typu Saar 6, które to należą do najnowszej generacji korwet w izraelskiej marynarce. Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems dostarczył już cztery z nich, których wyposażeniem zajęły się głównie izraelskie firmy.

Czytaj też: Zmodernizowany Rosomak na jeziorze. Obejrzyjcie zdjęcia polskiego ulepszonego opancerzonego transportera

W ramach testu wykazano skuteczność C-Dome w zestrzeliwaniu pocisków rakietowych, pocisków manewrujących oraz dronów, których wystrzelenie z wybrzeża przedstawiono na nagraniu. Scenariusz obejmował więc wiele zagrożeń o wysokim stopniu zagrożenia, z którymi poradziły sobie pociski Tamir, które kosztują całe 20000$ i tradycyjnie nie zabrakło licznych wypowiedzi wysoko postawionych osobistości, podkreślających wagę C-Dome i skuteczność systemu, a także zachwalających współpracę z amerykańskim Rafael oraz własny przemysł obronny.

Czytaj też: Program Miecznik już tylko z dwoma graczami. Brytyjski Arrowhead-140PL walczy z niemieckim MEKO-A300

Tak też finalnie C-Dome stał się kolejną częścią wielopoziomowej tarczy obrony przeciwrakietowej Izraela, który chce wzmocnić go “Laserową Ścianą“. W przypadku tej warstwy obrony Izrael mają otoczyć potężne lasery, które wykorzystywałyby nie drogie pociski, a jedynie energię elektryczną do skupiania wiązki, za pomocą której zestrzeliwałyby zagrożenia.