Słowenia nie zablokuje Huawei. W USA blokada może dużo kosztować

Głosami opozycji Słowenia nie wprowadzi przepisów zakazujących używania sprzętu sieciowego Huawei. W Polsce przepisy nadal pozostają niewiadomą, z kolei amerykańscy operatorzy zwrócili się do rządu o rekompensaty za konieczność wymiany urządzeń chińskich dostawców.
Słowenia nie zablokuje Huawei. W USA blokada może dużo kosztować

Huawei nie zostanie zablokowany w Słowenii

Rząd w Słowenii chciał przegłosować przepisy ustawy o komunikacji elektronicznej. Jej zapisy, analogicznie do chwilowo zaginionej polskiej nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, miały określać tzw. dostawców wysokiego ryzyka. Za tym wszystkim kryły się przepisy stworzone w celu zablokowania możliwości korzystania ze sprzętu Huawei.

Podobnie jak w przypadku polskiego projektu, ustawa miała dać Radzie Bezpieczeństwa Narodowego możliwość zdecydowania, którzy dostawcy sprzętu są bezpieczni, a którzy nie. Słoweńska opozycja mówi wprost, że przepisy dotyczą wyłącznie Huawei. To pokłosie podpisanej w sierpniu 2020 roku deklaracji o bezpieczeństwie sieci 5G pomiędzy Słowenią a Stanami Zjednoczonymi. Rząd powoływał się też na zalecenia Komisji Europejskiej w tej sprawie. Ta jednak nie mówi o wykluczaniu dostawców, a zaleca zwrócenie uwagi na konkretne urządzenia. To postanowiono zmienić na dostawców.

Stosunkiem głosów 45 do 40 opozycja odrzuciła ustawę. To jedno z kilku przegranych w ostatnim czasie głosowań koalicji rządzącej, która utraciła większość w słoweńskim parlamencie.

Czytaj też: Ceny modeli z serii Redmi K50 wyciekają przed premierą w Chinach

Polskiej ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa nadal nie widać

Polski wariant analogicznych przepisów, których brak dodatkowo całkowicie blokuje możliwość wystartowania aukcji częstotliwości sieci 5G, gdzieś… zaginął. 28 stycznia pojawił się krótki komunikat mówiący:

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych (KRMBNSO) pozytywnie zaopiniował projekt zmiany ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Komitet przekazał ponadto zalecenie pilnego procedowania projektu na dalszych etapach procesu legislacyjnego.

Pojawiły się po tym informacje, że kształt projektu ponownie uległ zmianie, ale nie wiemy co konkretnie mogło się zmienić, na jakiej podstawie i co dalej z ustawą. Pamiętajmy, że oprócz potencjalnego wykluczenia Huawei z budowy sieci 5G znajdowały się w niej kontrowersyjne zapisy dotyczące powołania spółki Polskie 5G. Ale od 28 stycznia temat ponownie ucichł.

Czytaj też: Sieć 5G w Europie – w Polsce leży, u innych raczkuje

Amerykańscy operatorzy wystąpili o odszkodowania

Od 2019 roku w USA obowiązuje zakaz używania sprzętu sieciowego Huawei i ZTE. Federalna Komisja Łączności (FCC) przygotowała specjalny program zwrotu kosztów wymiany sprzętu, kierowany do mniejszych operatorów. Zakładano wówczas, że realizacja zakazów będzie kosztować 1,8 mld dolarów, a ostatecznie na program przeznaczono 1,9 mld dolarów.

Amerykańscy operatorzy złożyli w sumie 181 wniosków o wsparcie finansowe na wymianę sprzętu. Mieli na to czas do 28 stycznia 2022 roku. Okazuje się, że FCC delikatnie się przeliczyła. Jak poinformowała przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel, operatorzy zażądali zwrotu 5,6 mld dolarów.

Ile kosztowałaby podobna wymiana w Polsce? Nie wiadomo, bo ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa nie zawiera żadnych wyliczeń, ani też nie przewiduje jakichkolwiek rekompensat dla operatorów.