Pierwsza wersja systemu Android 13 jest już dostępna

Google udostępniło już Android 13 Developer Preview 1, czyli pierwszą wersję zapoznawczą dla deweloperów. Dzięki temu możemy przyjrzeć się niektórym zmianom, a także harmonogramowi wdrażania kolejnych wersji systemu.
android 13, ASUS Andoid 12, Wszystko co wiemy o systemie Android 12
android 13, ASUS Andoid 12, Wszystko co wiemy o systemie Android 12

Android 13 Developer Preview 1 jest już dostępny

Dzisiaj Google oficjalnie uruchomiło pierwszą publiczną iterację Androida 13 . Jest to bardzo wczesna wersja systemu operacyjnego i choć każdy chętny może ją pobrać i zainstalować, to Google nie zaleca robić tego osobom, które nie są deweloperami. Oprogramowanie jest bowiem pełne błędów i niestabilne. Jest to jednak pierwszy wgląd w to, co może oferować następna wersja Androida.

Czytaj też: Qualcomm już szykuje Snapdragon 8 Gen 1 Plus?

Jeśli chodzi o to, co znalazło się w Android 13 Developer Preview 1, do najistotniejszych funkcji należą:

  • Nowe ustawienia prywatności – pojawi się możliwość udostępniania wybranych zdjęć i filmów dla aplikacji, przy jednoczesnym zablokowaniu dostępu do reszty. W przypadku WiFi pojawi się nowa opcja ustawienia prywatności, która zminimalizuje dzielenie się lokalizacją użytkownika.
  • Dynamiczne ikony aplikacji w Material You zostaną rozszerzone na wszystkie ikony aplikacji w systemie Android 13.
  • Android 13 wprowadzi nowy interfejs API, który pomoże deweloperom zidentyfikować preferowany język użytkowników, pomagając poprawić wrażenia użytkownika.

Czytaj też: Samsung obiecuje jeszcze dłuższe wsparcie dla flagowców. 4 duże aktualizacje systemu i 5 lat poprawek

Poznaliśmy też harmonogram wdrażania kolejnych wersji systemu. Drugi Developer Previews ma pojawić się w marcu i, co ciekawe, będzie to ostatnia taka wersja. W kwietniu ma zostać wydana pierwsza z czterech wersji beta, przy czym już przy trzeciej platforma ma osiągnąć stabilność. Spodziewana premiera powinna nastąpić na przełomie września i października.