Rheinmetall pokazał nowy wóz wsparcia ogniowego Lynx 120 na podstawie podwozia KF41 Lynx

Bojowy wóz piechoty KF41 Lynx dał w ostatnim czasie życie nowemu prototypowi niemieckiej grupy Rheinmetall AG. Zapewnił bowiem podstawy, a dokładniej mówiąc podwozie zaprezentowanemu właśnie Lynx 120. Ten nowy wóz wsparcia ogniowego jest kolejnym przykładem sięgania po podwozie KF41 Lynx, bo w październiku 2021 roku to samo spotkało Lynx CSV.
Rheinmetall, nowy wóz wsparcia ogniowego Lynx 120,
Rheinmetall, nowy wóz wsparcia ogniowego Lynx 120,

Wóz wsparcia ogniowego Lynx 120, to dopiero prototyp, ale i tak przypomina dzieło gotowe do masowej produkcji

Jak wskazuje nazwa samego typu, Lynx 120 ma za zadanie wesprzeć oddziały na froncie, zapewniając im wsparcie ogniowe zarówno przeciwko celom nieopancerzonym, jak i pancernym. Dokonuje tego z wykorzystaniem nowoczesnego arsenału, którego można dostosowywać zależnie od wymagań, dzięki modułowej konstrukcji podwozia i systemu wieżowego dużego kalibru.

Czytaj też: Pierwszy polski niszczyciel min gotowy do służby. Ćwiczenia na pokładzie ORP Kormoran zmierzają ku końcowi

Na tym drugim może znaleźć się nawet 130-mm armata gładkolufowa Rh-130/L51, ale prototyp został pokazany z 120-mm armatą czołgu Leopard 2, wykorzystującą najnowocześniejszą amunicję programowalną DM11. Pozostałe elementy uzbrojenia uzupełnia współosiowy karabin maszynowy i zdalnie sterowany moduł z 12,7-mm karabinem maszynowym.

Czytaj też: Tureckie kutry rakietowe rozwiną czarnomorską flotę do obrony cieśnin. To potencjalnie FAC-55

Dodatkowe wyposażenie obejmuje 360-stopniowy system kamer z automatycznym wykrywaniem i śledzeniem celów, a opcjonalnie Lynx 120 może chronić system Rheinmetall ADS (Active Defence System). Jego uproszona architektura elektroniczna jest ponadto oparta o otwarty interfejs typu plug-and-play z myślą o modernizacji w przyszłości.

Czytaj też: Sonardyne wesprze IT 6 w oczyszczaniu niewybuchów z dna mórz i oceanów

W praktyce wóz wsparcia ogniowego Lynx 120 ma (według Rheinmetall) być przykładem dobrze zbalansowanego pojazdu w kwestii stosunku siły ognia do mobilności, ochrony balistycznej i przetrwana na współczesnym polu walki. Jego modułowość zapewnia wszechstronność zależnie od wymagań klienta, a połączenie najnowszych technologii z maksymalizacją siły ognia ma utrzymać siły przeciwnika na dystans.