Wyjątkowy zestaw przeciwlotniczy od Rheinmetall. Skyranger 30 HEL, to hybryda laserowo-artyleryjsko-rakietowego zestawu

4 lutego 20222 roku prezentacji doczekało się najnowsze dzieło niemieckiej grupy Rheinmetall AG w postaci Skyranger 30 HEL, czyli rozwinięcia Skyranger 30 z marca 2021 roku. To zupełnie nowy zestaw przeciwlotniczy, opisywano jako hybryda laserowo-artyleryjsko-rakietowego zestawu. Obecnie występuje w postaci prototypu, ale zapewne to kwestia czasu, aż zostanie zintegrowany np. z gąsienicowym bojowym wozem piechoty KF41 Lynx lub kołowym transporterem opancerzonym GTK Boxer.
Wyjątkowy zestaw przeciwlotniczy od Rheinmetall, Skyranger 30 HEL, hybryda laserowo-artyleryjsko-rakietowego zestawu
Wyjątkowy zestaw przeciwlotniczy od Rheinmetall, Skyranger 30 HEL, hybryda laserowo-artyleryjsko-rakietowego zestawu

Rheinmetall pokazał rozwinięcie Skyranger 30. Co potrafi zestaw Skyranger 30 HEL (High Energy Laser)?

Zacznijmy od tego, że ten przeciwlotniczy hybrydowy zestaw laserowo-artyleryjsko-rakietowy Skyranger 30 HEL, to bezzałogowy system wieży łączący w sobie trzy kluczowe elementy – szybkostrzelną 30-mm armatę automatyczną, kierowane pociski rakietowe SkyKnight oraz wysokoenergetyczną broń laserową o mocy 20 kW (plan obejmuje wzmocnienie do 50, a nawet 100 kW). Dodatek tego ostatniego rozwiązuje tajemnice obecności HEL w nazwie, bo to akronim od angielskich słów High Energy Laser.

Czytaj też: Haubice K9 Thunder dla Egiptu. Te działa samobieżne strzelają na 54 km swoją 150-mm armatą

Z takim arsenałem Skyranger 30 HEL ma radzić sobie ze zwalczaniem większości zagrożeń w domenie lotniczej. Tak też laser będzie wykorzystywał przeciwko mniejszym bezzałogowym dronom latających, działko do stosownie większych maszyn, a kierowane pociski rakietowe przeciw samolotom, śmigłowcom, a nawet pociskom rakietowym, czy artyleryjskich.

Czytaj też: Prawo do nuklearnego odwetu – są szanse, że nuklearne bronie USA nigdy nie zostaną użyte jako pierwsze

Wchodząc w szczegóły, wspomnianym 30-mm działkiem automatycznym jest Oerlikon KCE o szybkostrzelności 1200 pocisków kalibru 30 mm x 173 na minutę, które będzie miało dostęp do jedynie 250 amunicji ABM, TP-T lub APFSDS-T. Z kolei wspomniane kierowane pociski rakietowe SkyKnight spółki Halcon Systems mogą pochwalić się zasięgiem od 2 do 10 km z naprowadzaniem na cel za pomocą podczerwieni.

Czytaj też: Textron zaproponował połączenie poduszkowca i katamaranu w ramach SECAT do wojskowego transportu morskiego

Oczywiście samo uzbrojenie, to nie wszystko i dlatego Skyranger 30 HEL wyposażono w pięć anten AESA, budujących wielofunkcyjny radiolokator AAMR operujący w paśmie S o zasięgu do 20 km w 360 stopniach. Jego zadanie wspomaga pasywny system wykrywania FIRST (Fast InfraRed Search and Track) działający w podczerwieni oraz TREO, czyli system śledzenia i identyfikacji z kamerą termiczną w podczerwieni, kamerą optyczna i dwa dalmierze laserowe.