Wyjątkowy zestaw przeciwlotniczy od Rheinmetall, Skyranger 30 HEL, hybryda laserowo-artyleryjsko-rakietowego zestawu

Wyjątkowy zestaw przeciwlotniczy od Rheinmetall. Skyranger 30 HEL, to hybryda laserowo-artyleryjsko-rakietowego zestawu

4 lutego 20222 roku prezentacji doczekało się najnowsze dzieło niemieckiej grupy Rheinmetall AG w postaci Skyranger 30 HEL, czyli rozwinięcia Skyranger 30 z marca 2021 roku. To zupełnie nowy zestaw przeciwlotniczy, opisywano jako hybryda laserowo-artyleryjsko-rakietowego zestawu. Obecnie występuje w postaci prototypu, ale zapewne to kwestia czasu, aż zostanie zintegrowany np. z gąsienicowym bojowym wozem piechoty KF41 Lynx lub kołowym transporterem opancerzonym GTK Boxer.

Rheinmetall pokazał rozwinięcie Skyranger 30. Co potrafi zestaw Skyranger 30 HEL (High Energy Laser)?

Zacznijmy od tego, że ten przeciwlotniczy hybrydowy zestaw laserowo-artyleryjsko-rakietowy Skyranger 30 HEL, to bezzałogowy system wieży łączący w sobie trzy kluczowe elementy – szybkostrzelną 30-mm armatę automatyczną, kierowane pociski rakietowe SkyKnight oraz wysokoenergetyczną broń laserową o mocy 20 kW (plan obejmuje wzmocnienie do 50, a nawet 100 kW). Dodatek tego ostatniego rozwiązuje tajemnice obecności HEL w nazwie, bo to akronim od angielskich słów High Energy Laser.

Czytaj też: Haubice K9 Thunder dla Egiptu. Te działa samobieżne strzelają na 54 km swoją 150-mm armatą

Z takim arsenałem Skyranger 30 HEL ma radzić sobie ze zwalczaniem większości zagrożeń w domenie lotniczej. Tak też laser będzie wykorzystywał przeciwko mniejszym bezzałogowym dronom latających, działko do stosownie większych maszyn, a kierowane pociski rakietowe przeciw samolotom, śmigłowcom, a nawet pociskom rakietowym, czy artyleryjskich.

Czytaj też: Prawo do nuklearnego odwetu – są szanse, że nuklearne bronie USA nigdy nie zostaną użyte jako pierwsze

Wchodząc w szczegóły, wspomnianym 30-mm działkiem automatycznym jest Oerlikon KCE o szybkostrzelności 1200 pocisków kalibru 30 mm x 173 na minutę, które będzie miało dostęp do jedynie 250 amunicji ABM, TP-T lub APFSDS-T. Z kolei wspomniane kierowane pociski rakietowe SkyKnight spółki Halcon Systems mogą pochwalić się zasięgiem od 2 do 10 km z naprowadzaniem na cel za pomocą podczerwieni.

Czytaj też: Textron zaproponował połączenie poduszkowca i katamaranu w ramach SECAT do wojskowego transportu morskiego

Oczywiście samo uzbrojenie, to nie wszystko i dlatego Skyranger 30 HEL wyposażono w pięć anten AESA, budujących wielofunkcyjny radiolokator AAMR operujący w paśmie S o zasięgu do 20 km w 360 stopniach. Jego zadanie wspomaga pasywny system wykrywania FIRST (Fast InfraRed Search and Track) działający w podczerwieni oraz TREO, czyli system śledzenia i identyfikacji z kamerą termiczną w podczerwieni, kamerą optyczna i dwa dalmierze laserowe.